Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
21.06.2016

Faiz koridorunun daraltılmasında sona gelindiğine dair bir sinyal yok

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, faiz koridorunun alt limitini ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını sabit tutarken, koridorun üst limitini 50 baz puan daha indirdi.  Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de kalırken; faiz koridoru %7,25-9,00’a daraltıldı.

Son dönemde Brexit endişelerin azalmasına ek olarak; TCMB’nin geçen yılın Ağustos ayından itibaren uyguladığı politika araçlarının etkinliğine yönelik oluşan güven, genel sıkı para politikası duruşu ve temkinli makro ihtiyati politika çerçevesinin sadeleşme yönünde atılan ölçülü adımların devamını desteklediğini izliyoruz.

Diğer taraftan, sıkı likidite duruşunun devam edeceğini anlıyoruz. Her ne kadar enflasyon görünümündeki iyileşmeye çekirdek taraf da katılmış olsa da, iyileşmenin devamında en önemli riskler olarak karşımıza çıkan hizmet sektörü yapışkanlığı ve ücret artışlarının olası baskısına karşı temkinli bir tutumun bulunduğunu söyleyebiliriz.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, ılımlı ve istikrarlı eğilim beklentisi ön plana çıkarken, yapısal reformların uygulanmasına vurgu sürüyor.

Sonuç olarak, TCMB’den faiz koridorunu üst bandın indirilmesi yoluyla daraltma adımlarının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu adımların sonuna gelindiğine dair net bir sinyal de bulunmuyor. Bu noktada, küresel düşük faiz ortamı ve risk algılamasının nasıl bir görünüm sunacağı belirleyici olacak.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.