Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
10.06.2016

Doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinde hızlanma

Yıllık cari açıktaki düşüşün yılın ilk ayında yavaşlama gösterse de, beklentilerimize uygun olarak, tekrar ivme kazandığını görüyoruz. Nisan ayında cari açığın 2,96 milyar dolar gerçekleşmesiyle, yıllık cari açık Ocak sonundaki 31,9 milyar dolardan 28,6 milyar dolara geriledi (2015 sonunda 32,2 milyar dolar idi). Yılın ilk yarı sonuna doğru da 25 milyar dolara kadar inebileceğini düşünüyoruz. Ancak, baz etkisi ve enerji maliyetindeki düşüşün azalan katkısına bağlı olarak, yıl sonuna ait 30 milyar dolar açık tahminimizi koruyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 45 dolar/varil). Öte yandan, enerji fiyatlarının daha düşük gerçekleşmesi durumunda daha ılımlı bir tablo da mümkün.

Cari dengede Nisan ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirleri zayıf seyretmeye devam ediyor; yılın ilk üç ayında oldukça yavaşlamış olan doğrudan yatırımlara ait kar transferleri yeniden hızlanmış; genel hükümet transferlerinden önemli bir katkı sözkonusu.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı ilk dört ayda geçen yılın aynı döneminin altında; hisse ve bono hareketlerinde giriş devam ediyor; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarına çıkış devam ediyor; bankaların uzun vadeli borçlanması yavaşlarken, reel sektörün borçlanmasında önceki aylarda yakalanan ivmenin devam etmediği gözleniyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler ‘net borç kullanımı’ konumunda.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde Nisan ayında 1,4 milyar dolarlık çıkış sözkonusu. 4 aylık dönemde toplam giriş 921 milyon dolar ile sınırlı (geçen yılın aynı döneminde 8,1 milyar dolar idi).

Resmi rezervler, altı aylık düşüşün ardından Şubat-Nisan döneminde 2,6 milyar dolarlık artışa işaret ediyor.

Ilımlı enerji fiyatları ve talep koşulları altında, cari açığın kırılganlık kaynağı olmaktan uzak görünümünü koruyacak olmasına karşın, küresel risk algılamasında yüksek oynaklık, finansman tarafının gündemde kalmasına neden oluyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.