Ekonomik Değerlendirme -Büyüme
10.06.2016

Yıl başındaki güçlü büyüme oranı ivme kaybedebilir

Geçen yılın son çeyreğinde kaydedilen %5,7’lik yıllık büyüme oranının ardından, bu yılın ilk çeyreğinde de %4,8 ile göreceli olarak güçlü bir büyüme performansına ulaşıldığını görüyoruz. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında da, ekonominin aralıksız son yedi çeyrektir büyüdüğünü görüyoruz. Hatta, 2014 yılının ikinci çeyreğindeki küçük düşüş göz ardı edildiğinde, 2012 yılının ikinci çeyreğinden itibaren çeyreklik bazda aralıksız büyüme sözkonusu.

Büyümenin bileşenlerine baktığımızda ise, geçen yılın son çeyreğine benzer bir şekilde, bu yılın ilk çeyreğinde de, önceden açıklanan üretim verilerinden aldığımız sinyallere uygun olarak, %5,9 gibi önemli bir yıllık büyüme oranı gösterdiğini izliyoruz. Hizmetler sektörü de %4,4’lük büyüme oranıyla diğer önemli bir katkı unsuru. Tarım sektöründeki büyüme ise %2,7 ile daha ılımlı düzeyde.

Harcamalar tarafında ise, özel sektörün tüketim harcamaları ile kamunun hem tüketim hem de yatırım harcamaları temel bileşenler olarak karşımıza çıkarken, özel sektörün yatırım harcamalarının ‘eksi’ bölgede kaldığını görüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.