Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.06.2016

İkinci çeyreğe zayıf başlangıç

Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %3-5 bandında güçlü sayılabilecek artışlara işaret eden sanayi üretiminin, ikinci çeyreğe zayıf bir başlangıç gerçekleştirerek girdiğini görüyoruz. Nisan’da yıllık üretim artışı düzeltilmemiş rakamlar altında %0,7 ile piyasa beklentisinin oldukça altında gerçekleşti (HLY Tahmin:%4,5, ortalama piyasa beklentisi: %3,2 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinin de son iki aydır düşüş gösterdiğini izliyoruz. Öte yandan, Nisan üretiminin düşük gelmesine karşın, Mayıs’ta düşük baz etkisinden dolayı yıllık artışın düzeltilmemiş verilerde tekrar eski seviyelerine dönmesini bekliyoruz.

Üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, Nisan ayındaki zayıf performansın genele yayılan bir görünüm sunduğunu görüyoruz. Düzeltilmiş rakamlar altında üretim verisindeki düşüşte, dayanıklı tüketim mallarındaki aylık %3,2’lik gerilemenin etkili olduğunu; ancak burdaki dalgalanmaların fazla olmasından dolayı, kalıcı etkisinin fazla olmadığını söylebiliriz. Diğer taraftan, yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları imalatında aylık %3,7’lik düşüşün büyümedeki kalıcı trend açısından daha önemli olmasından dolayı, büyüme görünümüne yönelik temkinli bakışımızı koruyoruz.

Sektörel bazda, diğer sektörlere girdi üretmesi açısından önemli olan kimya sektörünün son iki aydır zayıf görünümün devam ettiğini görüyoruz. Otomotiv ve inşaat sektörlerinde de, iki aydır yaşanan toparlanmanın devam ettirilemediğini ve zayıf seyrin devam ettiğini izliyoruz.

İkinci çeyreğe zayıf başlangıç yapan üretim verisinin Mayıs ayında toparlanma gösterebileceği beklentisi altında ve Cuma günü açıklanacak ilk çeyrek büyüme oranının %4,0 düzeyinde gelebileceği tahmini doğrultusunda, tüm yıl için büyüme tahminimizi %3,8 düzeyinde koruyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.