Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.06.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyonda dip görüldü

Mayıs TÜFE enflasyonu %0,58’lik artış kaydederek, %0,53 düzeyindeki tahminimize yakın ancak %0,78 düzeyindeki piyasa beklentisine göre daha ılımlı kaldı. Yıllık enflasyon da %6,6 düzeyinin altında hemen hemen aynı kaldı. Ancak, Haziran-Temmuz dönemine ait düşük baz etkisi nedeniyle, yıllık enflasyonun bu seviyelerde dip yaptığı, önümüzdeki aylarda %7-7,5 bandına yükselebileceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Yıl sonuna ait enflasyon tahminimiz ise %7,9.

Çekirdek enflasyon tarafında da, Şubat sonunda %9,7’nin üzerine çıkarak tepe yapan ancak Nisan sonuna kadarki dönemde %9,4 seviyesine sınırlı bir gerileme kaydeden yıllık enflasyonun Mayıs ayında %8,8’in altına sert bir düşüş gösterdiğini izliyoruz. Ancak, benzer şekilde, bu boyutta düşüş hareketinin gelecek aylarda devam etmesini öngörmüyoruz.

Mayıs enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonundaki düşüşün etkisi, ılımlı aylık enflasyon gelişiminde yine etkili unsur. İşlenmemiş gıdada yıllık enflasyon ‘eksi’ bölgede. İşlenmiş gıda enflasyonu ise %9’un altında kalmaya devam ediyor.

Gıda fiyatlarının mal grubu enflasyonu üzerinde azalan baskısına paralel olarak, yemek hizmetlerinde de Eylül ayından beri gözlenen ılımlı trendin korunmasını, hizmet enflasyonu direncinin kırılması açısından destekleyici bulmaya devam ediyoruz. Bu grup yıllık enflasyonu, son dokuz aylık dönemde 3,5 puanlık bir gerilemeye işaret ediyor.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.