Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
31.05.2016

Euro bazlı ihracatta ivme kaybı

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık açık Nisan’da 4,2 milyar dolar ile bir önceki yılın aynı ayında kaydedilen  5,0 milyar dolara göre ılımlı bir düzeyde gerçekleşti. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 59,1 milyar dolara gerilemesini sürdürdü. İhracatta, özellikle altın ihracatının katkısının azalmasına bağlı olarak düşüşün belirgin olduğunu, ancak ithalattaki zayıflamanın daha belirgin olmasıyla dış ticaret dengesindeki iyileşmenin devam ettiğini görüyoruz (2015 sonunda 63,4 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi). Yılın ilk yarısında düşüşünü sürdürerek 55 milyar dolar civarına kadar inmesini beklemekle birlikte, yıl sonunda 60 milyar dolara ılımlı bir yükseliş göstermesini bekliyoruz.

Altın ihracatının katkısı azalışta: Altın ihracatı yılın ilk üç ayında 2,7 milyar dolar katkı sağlarken, Nisan ayında 310 milyon dolar ile sınırlı kaldığını görüyoruz. 4 aylık dönemde de, geçen yılın 5,4 milyar dolarlık katkısına karşılık,  bu yıl 3,0 milyar dolar ile daha ılımlı bir katkı izliyoruz.

Euro bölgesine ihracatta toparlanma: 2015 yılında AB ile olan ihracat, dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Bu yılın ilk ayındaki zayıf performansa karşın, iki aylık dönem sonunda, bölgeye olan ihracatta, dolar bazında %0,4’lük yıllık artışa karşılık, eur bazında %4,8’lik yükseliş dikkat çekiyor. Euro bazlı ihracatta 12 aylık bazda rakamlarda da yıllık artış Şubat ayı itibariyle %10,4. Ancak, bölge ekonomisine ilişkin son verilerin zayıflama yönünde gelmesi, büyümeye net dış talebin katkısıyla ilgili endişelerimizi korumamıza neden oluyor.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Aylık enerji faturası yılın ilk dört ayında 8,5 milyar dolar. Geçen yılın aynı döneminde ise 14 milyar dolar idi. 2015 yılında 32,8 milyar dolara gerilemişti (2014 yılında 54,9 milyar dolar idi) görüyoruz.  Enerji maliyetindeki yaşanan iyileşmenin dış ticaret dengesini desteklediğini, 2016 yılında da 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70in üzerinde kalmaya devam ediyor: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat/ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk dört ayında sırasıyla %71, %79,5, %71,9 ve %74,0 seviyelerinde gerçekleşti. İhracat/ithalat oranın, geçtiğimiz yılın dört ay ortalaması ile karşılaştırıldığında, %71,3’ten %74,1’e yükseldiğini, enerji fiyatlarına bağlı olarak da yılın tamamında %70’in üzerinde kalabileceğini düşünüyoruz.

Cari açıktaki düşüş yılın ilk yarısında devam edecek: Geçen yılı 32,1 milyar dolar ile GSYH’nin %4,5’ine inen cari açık, bu yılın ilk yarısında da düşüşünü sürdürerek 25 milyar dolar civarına gerileyeceğini; yılın ikinci yarısında ise hafif yükseliş eğilimiyle yılı 30 milyar dolar seviyesinde kapatabileceği görüşümüzü koruyoruz. 12 aylık cari açığın ise Mart sonundaki 29,5 milyar dolar seviyesinden, Nisan sonunda 28,8 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.