Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
24.05.2016

Faiz koridoru ölçülü daralmaya devam ediyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında, faiz koridorunun alt limitini ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını beklentilere uygun olarak sabit tutarken, koridorun üst limitini 50 baz puan daha indirdi.  Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de kalırken; faiz koridoru %7,25-9,50’ye daraltıldı.

Son dönemde küresel oynaklıkta yaşanan artışa karşın; TCMB’nin geçen yılın Ağustos ayından itibaren uyguladığı politika araçlarının etkinliğine yönelik oluşan güven, genel sıkı para politikası duruşu ve temkinli makro ihtiyati politika çerçevesinin, geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacı azalttığı ve bu doğrultuda da sadeleşme yönünde ölçülü adımların devam ettiğini izliyoruz.

Diğer taraftan, manşet enflasyonda gözlenen ve ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı düşüşe karşılık, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı kalması nedeniyle, kurda oluşabilecek baskılara karşı, likidite yönetimiyle sıkı duruşun korunması yaklaşımının da korunduğunu görüyoruz.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, ılımlı ve istikrarlı eğilim beklentisi ön plana çıkarken, yapısal reformların uygulanmasına vurgu sürüyor.

FED normelleşmesinin gelişen ülkeler üzerinde yarattığı baskının kalıcı olması halinde, daralan faiz politikası yaklaşımının kur üzerinde yarattığı baskı devam edebilir. Emtia ithalatçısı ekonomi olmanın yarattığı küresel avantaja karşın, küresel ekonomide yaşanan zayıflıklar ve bunun emtialar üzerinde baskısının yanı sıra, FED normalleşmesinin de gelişen ekonomiler üzerinde yansımalarını göz önüne aldığımızda, likidite politikasında sıkı duruşun devam etmesini bekleriz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.