Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
09.05.2016

Üretimde ilk çeyrek sonunda ivme kaybı

Sanayi üretimi, yılın ilk iki ayındaki güçlü performansının ardından, Mart ayında ivme kaybetmiş görünüyor. Hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde bu görünüm destekleniyor. Düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda artış, Şubat ayındaki %8,6’dan Mart ayında %4,7’ye gerilerken; düzeltilmiş verilerde yıllık artış %4-5 bandından %2,9’a zayıflıyor. Düzeltilmiş verilerde aylık bazda da, üç aylık genişleme trendinin ardından, Mart’ta %0,5’lik düşüş sözkonusu.

Üretimin Mart ayındaki göreceli zayıf performansının, yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları dışında, genele yayılan bir görünüm sunduğunu izliyoruz. Yılın ilk iki ayında %1’ler seviyesine inen sermaye malları üretimindeki yıllık artışın Mart ayında ulaştığı %3,8 seviyesini koruması ise, büyüme görünümünde kalıcı trend açısından önemli olacaktır.

Sektörel bazda, diğer sektörlere girdi sağlayan kimya ile inşaat sektörlerinde, önceki ay gözlenen iyileşmenin devam ettirilemediği dikkat çekiyor.

Mart ayı ile birlikte ilk çeyrekte sanayi üretimindeki yıllık artış, düzeltilmemiş verilerde %5,6. Bu çerçevede, ilk çeyrek büyüme oranının %4 civarında olabileceğini tahmin ediyoruz. Tüm yıl için büyüme tahminimiz %3,8.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.