Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.05.2016

Enflasyon:  Yıllık enflasyondaki düşüşte gıda fiyatları ana etken

Nisan TÜFE enflasyonu %0,78’lik artış kaydederek, yıllık enflasyonun önceki aya göre 0,9 puan daha düşerek %6,57’ye inmesini; Ocak sonunda ulaştığı tepe seviyesine göre de 3 puan gerileme kaydetmesini sağladı (ortalama beklenti %1’lik artış; bizim tahminimiz ise %0,83’lik artış yönündeydi). Hatırlanacağı üzere, bu aya ilişkin enflasyon tahminimizi yaparken, yıl sonuna ait tahminimizi de %8,2’den %7,9’a çekmiştik.

Ancak, son üç aylık gerilemede, gıda fiyatlarındaki sert düşüşün ana rolü üstlenmesi ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin oldukça sınırlı kalması nedeniyle, enflasyonda görünümündeki iyileşmeyle ilgili temkinli tutumumuzu koruyoruz. Nitekim, Mayıs ayından itibaren baz etkisinin desteğinin de azalmasıyla, yıllık enflasyondaki düşüşün hız kesmesini, yılın ikinci yarısında da yükseliş trendi içinde olabileceğini düşünüyoruz.

Nisan ayı gelişiminde, işlenmemiş gıda fiyatlarında aylık %3,8 civarında bir düşüş hesaplıyoruz. Böylece, Ocak sonunda %15,4’e sıçrayan bu gruptaki yıllık enflasyon Nisan sonunda %-6 seviyesine sert bir iniş göstermiş görünüyor. Ancak, Mayıs-Haziran döneminde zayıf baz etkisini düşündüğümüzde, yıllık enflasyonun tekrar pozitif bölgeye geçtiğini görebiliriz. Daha kalıcı bir seyri olan işlenmiş gıda fiyatlarında ise, yıllık enflasyonun son dört aylık yükseliş trendinden sonra Nisan ayında %8,9 seviyesinde hemen hemen yatay kaldığını hesaplıyoruz. Bu gelişmeler doğrultusunda, Nisan sonunda %0,58 seviyesine keskin bir düşüş gösteren gıda fiyatları yıllık enflasyonunun bu seviyelerde kalmasını olası görmemekle birlikte, %9’uk yıl sonu hedefine göre daha ılımlı bir tablo görmenin mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.