Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
29.04.2016

İhracatta altının katkısı sürüyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Mart ayında 4,95 milyar dolar ile (tam beklentimiz gibi), bir önceki aya ait 3,2 milyar dolara göre hızlanma gösterse de, geçen yılın aynı ayında kaydedilen 6,2 milyar dolara göre oldukça ılımlı bir düzeyde gerçekleşti. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 60,1 milyar dolara gerilemesini sürdürdü (2015 sonunda 63,4 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi). Yılın ilk yarısında düşüşünü sürdürerek 55 milyar dolar civarına kadar inmesini beklemekle birlikte, yıl sonunda 60 milyar dolara ılımlı bir yükseliş göstermesini bekliyoruz.

Altın ihracatının katkısı devam ediyor: Altın ihracatından, Şubat ayında kaydedilen 1,5 milyar doların ardından, Mart ayında da 1 milyar dolarlık katkı sözkonusu. 2015 yılının tamamında 7,4 milyar dolarlık bir giriş gerçekleşmişti. Altın ithalatının ise sınırlı kaldığını izliyoruz.

Euro bölgesine ihracatta toparlanma: 2015 yılında AB ile olan ihracat, dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Bu yılın ilk ayındaki zayıf performansa karşın, ilk çeyrekte, bölgeye olan ihracatta, dolar bazında %6,3, eur bazında da %8,5’lik yıllık artışlar dikkat çekiyor. Euro bazlı ihracatta 12 aylık bazda rakamlarda da yıllık artış Mart sonu itibariyle %10,7. Ancak, bölge ekonomisine ilişkin devam eden kırılganlıklar, büyümeye net dış talebin katkısıyla ilgili endişelerimizi korumamıza neden oluyor.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Aylık enerji faturası yılın ilk çeyreğinde sadece 6,5 milyar dolar. Geçen yılın aynı döneminde 10,9 milyar dolar idi. Enerji maliyetinin 2015 yılında 37,8 milyar dolara gerilediğini (2014 yılında 54,9 milyar dolar idi) görüyoruz. 2016 yılında da 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70’in üzerinde: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat/ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş trendi izliyor. Bu yılın ilk üç ayında sırasıyla %71, %79,5 ve %72,1 seviyelerinde gerçekleşerek, enerji fiyatlarına bağlı olarak, yılın tamamında %70’in üzerinde kalabileceği sinyali veriyor.

Cari açıktaki düşüş ilk yarıda devam edecek: Geçen yılı 32,1 milyar dolar ile GSYH’nin %4,5’ine inen cari açığın, bu yılın ilk yarısında da düşüşünü devam ettirerek 25 milyar dolar civarına kadar gerileyebileceğini; ikinci yarıda hafif yükseliş eğilimiyle yılı 30 milyar dolar seviyesinde kapatabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, enerji maliyetinin daha düşük kalması daha iyimser bir görünümü de gündemde tutuyor.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.