Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Raporu
26.04.2016

Enflasyon tahminleri korunurken, sadeleştirme adımları devam edecek

TCMB’nin yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda2016 ve 2017 enflasyon tahminleri sırasıyla %7,5 ve %6 düzeylerinde korunurken; tahmin aralıkları %6,3-8,7 ve %4,2-7,8 seviyelerinde açıklandı (HLY Tahmin: %7,9 ve %7,5). Enflasyonun 2018 yılından itibaren ise %5 düzeyinde istikrar kazanmaya başlaması bekleniyor.

Gıda fiyatlarının, işlenmemiş ağırlıklı olarak, enflasyonun yıl başından bu yana düşmesine önemli destek sağlamasına ve kısa vadede de bu desteğin devam etmesinin beklenmesine karşın, sözkonusu ürün grubunun yüksek oynaklık içermesi nedeniyle, yıl sonu gıda enflasyon tahmini olan %9’un korunduğunu izliyoruz.

İthalat fiyatları, enflasyon risklerini azaltma açısından diğer destekleyici bir unsur olarak görünürken; birikimli kur etkisi ve hizmet sektörü katılığı, çekirdek enflasyonda istenen iyileşmenin henüz görülememesinin ana nedenleri olarak beliriyor.

Enflasyon tahmininde diğer önemli bir bileşen olarak petrol fiyatları, bu yıl ortalama olarak 40 dolar/varil seviyesinde öngörülüyor (önceki tahmin 37 dolar/varil idi; HLY tahmin: 45 dolar/varil).

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.