Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.04.2016

İTO enflasyonu ılımlı; ancak Mart TÜFE enflasyonu tahminimizi koruyoruz

İTO ücretliler geçinme endeksinde Mart ayında %0,26’lık ılımlı bir artış kaydedildiğini izliyoruz. Geçen yılın aynı ayında %1,13, bir önceki ayda ise %1,29 düzeylerinde artışlar kaydedilmişti.

Ancak, Pazartesi günü açıklanacak Mart TÜFE enflasyon oranına ait tahminimizi %0,68 seviyesinde koruyoruz (ortalama piyasa beklentisi %0,5); çünkü

* İTO ve TÜİK verileri arasında hem genelde hem de son aylarda ciddi farklılaşmalar sözkonusu. Şubat ayında da, İTO verisindeki %1,29’luk artışa karşın, TÜFE’de %0,02’lik düşüş gözlenmişti;

* Ilımlı İTO rakamında gıda fiyatlarında %0,46, yaş sebze-meyve fiyatlarında %3,61’lik düşüşlerin etkisi belirleyici. Ancak, bir önceki ay İstanbul’da yaş sebze-meyve fiyatlarında %0,51’lik artış gözlenirken, ülke çapında işlenmemiş gıda fiyatlarında %1,10’luk düşüş gerçekleşmişti. Dolayısıyla, İTO verilerinde Mart ayında gecikmeli olarak gelen düşüşün aynı oranda ülke genelinde gözlenmeyebileceğini düşünüyoruz. Ülke geneli fiyatlara yönelik tahminimiz %1 civarında bir artış; ancak yine de geçen yılın Mart ayındaki %4,39’luk artışın önemli oranda altında;

* Son olarak, Mart İTO verilerinde, gıda fiyatlarındaki ılımlılık dışında, giyim, sağlık ve kültür gibi alt bileşenlerde önemli fiyat artışları dikkat çekiyor. Asgari ücrete yapılan zammın talep tarafında yaratması beklenen artışla ilgili olduğunu düşünebiliriz.

Bu çerçevede, Mart ayında yıllık enflasyondaki düşüşün %8,8’den ancak %8,2 civarına gerçekleşebileceği, sonrasında da %8-8,5 bandında dalgalanma yaşayabileceğine yönelik görüşümüzü koruyoruz. Küresel risk algılamasına yönelik endişelerimizi de dikkate aldığımızda, 10Y tahvil faizi için kısa vadede %10-10,50 bandında dalgalanma beklentimizi koruyoruz.

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.