Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.04.2016

2016 büyüme tahminimizi yukarı çekiyoruz: %3,8

Sanayi üretimi, 2016 yılına olumlu başlangıcın ardından, Şubat ayında da, düzeltmemiş verilerde, yıllık bazda %8,5’lik beklenenin ötesinde bir artış göstererek, yılın geneline ait büyüme görünümüne olumlu sinyalleri güçlendirmiş oldu. Bir süredir ilk çeyreğe ait tablo netleştiğinde bu yıla ait büyüme tahminimizi yukarı çekebileceğimizi belirtiyorduk. Mart ayına ait ilk sinyallerin de yine yıllık bazda güçlü bir artışa işaret ettiğini görüyoruz. Bu doğrultuda, 2016 büyüme tahminimizi %3,2’den %3,8’e çekiyoruz.

Yılın iki ayına ait üretim gelişimine baktığımızda, takvim etkilerinden arındırılmış durumda, yıllık bazda %5,5-5,8 bandında güçlü bir gelişim sözkonusu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında da, üretim endeksi son üç aydır yükselişte.

Üretimin ana dağılımında, yılın iki ayında, dayanıksız ve ara malı üretiminin desteklediği bir tablo mevcut. Ancak, yatırım eğilimini gösteren sermaye malı üretiminin hala zayıf kaldığını izliyoruz. Bu seyir ve zayıf küresel talep, potansiyelin altında büyüme görünümüne dair görüşümüzü korumamıza neden oluyor. Dayanıklı tüketim mallarında ise mevsimsel hareketler korunuyor.

Sektörel bazda ise, diğer sektörlere girdi sağlayan kimya ile inşaat ve otomotiv sektörlerinde iyileşme dikkat çekiyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.