Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
04.04.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyonda dip görülmüş olabilir

Mart TÜFE enflasyonu %0,04’lik gerileme kaydederek, yıllık enflasyondaki düşüşün önceki aya göre 1,3 puan seviyesinde hız kazanmasını sağladı (ortalama beklenti %0,5’lik artış; bizim tahminimiz ise %0,68’lik artış yönündeydi). Böylece, Ocak sonunda %9,58 ile tepe yapan yıllık enflasyon takip eden iki ayda 2,1 puanlık düşüşle %7,46’ya inmiş oldu.

Ancak, son iki aylık gerilemede, gıda fiyatlarındaki sert düşüşün ana rolü üstlenmesi ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin oldukça sınırlı kalması nedeniyle, yıllık enflasyonun son verilerde dip seviyelerini görmüş olabileceği; önümüzdeki aylarda bu seviyelerde dalgalanma yaşadıktan sonra, ikinci yarıda tekrar yükseliş trendine girebileceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Diğer taraftan, son dönemdeki düşüşün boyutu nedeniyle, yıl sonu tahminimizi %8,5’ten %8,2’ye ılımlı bir şekilde aşağı çekiyoruz. Çekirdek enflasyon tahminimizi ise %8,8 düzeyinde koruyoruz.

Mart ayı gelişiminde, işlenmemiş gıda fiyatlarında aylık %3,8 civarında bir düşüş hesaplıyoruz. Böylece, Ocak sonunda %15,4’e sıçrayan ve Şubat sonunda %8,9’a gerileyen bu gruptaki yıllık enflasyon Mart sonunda neredeyse sıfır düzeyine inmiş görünüyor. Ancak, Mayıs-Haziran döneminde zayıf baz etkisini düşündüğümüzde, yıllık değişimde sert dalgalanmalar görülebilir. Daha kalıcı bir seyri olan işlenmiş gıda fiyatlarında ise, yıllık enflasyonun son üç aylık yükseliş trendinden sonra Mart ayında sınırlı da olsa gerileme gösterdiğini hesaplıyoruz. Bu seyrin devamı önemli. Bu gelişmeler doğrultusunda, Mart sonunda %4,06 seviyesine hızlı bir gerileme gösteren gıda fiyatları yıllık enflasyonunun bu seviyelerde kalmasını olası görmemekle birlikte, %9’uk yıl sonu hedefine göre daha ılımlı bir tablo görmenin mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.