Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
11.04.2016

Cari açıktaki düşüş tekrar hız kazandı

Yıllık cari açıktaki düşüşün yılın ilk ayında yavaşlama gösterse de, beklentilerimize uygun olarak, tekrar ivme kazandığını görüyoruz. Şubat ayında cari açığın 1,8 milyar dolar (HLY araştırma beklentisi: 2,1 milyar dolar; ortalama piyasa tahmini 2,2 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari açık Ocak sonundaki 32 milyar dolardan 30,5 milyar dolara geriledi (2015 sonunda 32,1 milyar dolar idi). Yılın ilk yarı sonuna doğru da 27 milyar dolara kadar inebileceğine dair görüşümüzü koruyoruz. Ancak, baz etkisi ve enerji maliyetindeki düşüşün azalan katkısına bağlı olarak, yıl sonuna ait 30 milyar dolar açık tahminimizi koruyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 45 dolar/varil). Öte yandan, enerji fiyatlarının daha düşük gerçekleşmesi durumunda daha ılımlı bir tablo da mümkün.

Cari dengede Şubat ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirleri zayıf seyretmeye devam ediyor; doğrudan yatırımlara ait kar transferleri daha ılımlı; bavul ticaretinin katkısında geçen yıla göre azalma sözkonusu.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı sınırlı; hisse ve bono hareketleri giriş tarafına dönmüş durumda (Mart ayında da devam ettiğini göreceğiz); bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarına çıkış dikkat çekiyor; bankaların ve reel sektörün uzun vadeli borçlanmasında artış gözleniyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler ‘net borç ödeyici’ konumda kalıyor.

'Net hata ve noksan’ kaleminden Şubat ayında 2,9 milyar dolarlık giriş sözkonusu.

Resmi rezervler, altı aylık düşüşün ardından Şubat ayında 646 milyon dolarlık artışa işaret ediyor.

Ilımlı enerji fiyatları ve talep koşulları altında, cari açığın kırılganlık kaynağı olmaktan uzak görünümünü koruyacak olmasına karşın, küresel risk algılamasında yüksek oynaklık, finansman tarafının gündemde kalmasına neden oluyor.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.