Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
31.03.2016

Dış dengede iyileşme ilk çeyrekte de korunuyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı yılın ikinci ayında 3,2 milyar dolar ile, geçen yılın son ayındaki 4,7 milyar dolara ve bu yılın ilk ayındaki 3,9 milyar dolara göre ılımlı bir düzeyde gerçekleşti. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 61,4 milyar dolara gerilemesini sürdürdü (2015 sonunda 63,3 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi).

Altın ihracatından önemli katkı: Altın ihracatından Şubat ayında, önceki notlarımıza uygun olarak, 1,5 milyar dolarlık önemli bir destek sözkonusu. 2015 yılının tamamında 7,4 milyar dolarlık bir giriş gerçekleşmişti. Altın ithalatının ise sınırlı kaldığını izliyoruz.

Euro bölgesine ihracatta toparlanma: 2015 yılında AB ile olan ihracat, dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Bu yılın ilk ayındaki zayıf performansa karşın, iki aylık dönem sonunda, bölgeye olan ihracatta, dolar bazında %0,4’lük yıllık artışa karşılık, eur bazında %4,8’lik yükseliş dikkat çekiyor. Euro bazlı ihracatta 12 aylık bazda rakamlarda da yıllık artış Şubat ayı itibariyle %10,4. Ancak, bölge ekonomisine ilişkin son verilerin zayıflama yönünde gelmesi, büyümeye net dış talebin katkısıyla ilgili endişelerimizi korumamıza neden oluyor.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Aylık enerji faturası yılın ikinci ayında 2 milyar dolara düşüşünü sürdürüyor. Geçen yılın aynı ayında 3,5 milyar dolar; geçen yılın ikinci yarısından itibaren de ağırlıklı olarak aylık bazda 3 milyar doların hafif altında seyrediyordu. Enerji maliyetinin 2015 yılında 37,8 milyar dolara gerilediğini (2014 yılında 54,9 milyar dolar idi) görüyoruz. 2016 yılında da 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70’in üzerinde: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat/ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş trendi izliyor. 2016 yılının ilk ayında %71, ikinci ayında %79,7 seviyesinde gerçekleşerek, enerji fiyatlarına bağlı olarak, yılın tamamında %70’in üzerinde kalabileceği sinyali veriyor.

Cari açıktaki düşüş ikinci çeyrekten itibaren hız kesebilir: Geçen yılı 31,9 milyar dolar ile GSYH’nin %4,4’üne inen cari açık, bu yılın ilk çeyreğinde de düşüşünü sürdürdükten sonra, yılın kalanında 27-30 milyar  dolar bandında daha sakin bir seyir izleyebilir. Ancak, enerji maliyetinin daha ılımlı düzeylere gerilemesi durumunda, daha iyimser bir görünümü de gündemde tutuyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.