Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
28.03.2016

Yıllık enflasyonda düşüş Mart ayında da devam edecek

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş’in verileri Mart ayında %0,52’lik düşüşe işaret ediyor. İşlenmemiş gıda fiyatları ülke genelinde beklediğimiz ılımlı görünümü destekliyor. Meyve fiyatlarındaki artışa karşın sebze fiyatlarında devam eden düşüşler, işlenmemiş gıda fiyatlarının gıda enflasyonunu dizginlemede bu ay da yardımcı olduğunu gösteriyor. Hatırlanacağı gibi, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranı, Ocak’ta ulaştığı %15,4’lük yüksek seviyesinden geçen ay %9 seviyesine sert bir şekilde inmişti. Bu ay da %5-6 bandına gerilemenin devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Toplam gıda enflasyonu da, Şubat sonundaki %8,67’den %7’nin altına düşüşünü sürdürebilir (Ocak sonunda %11,74 idi). Bu yöndeki bir gelişim de, gıda enflasyonu için bu yıl öngörülen %9’luk hedefin ulaşılabilirliği açısından destekleyici olacaktır.

Gıda fiyatlarına yönelik son sinyaller doğrultusunda, Mart TÜFE oranına ait %0,68’lik tahminimizi koruyoruz. TCMB’nin son beklenti anketinde ortalama tahmin %0,77 şeklindeydi. Ancak, TCMB’nin son faiz kararı sonrasında yaptığı toplantıda enflasyon konusunda yaptığı olumlu açıklamalar, ortalama beklentinin aşağı yönlü revize edilmesine yol açabilir. Aylık tahminimiz doğrultusunda, yıllık enflasyonun Mart ayında da önemli bir düşüş sergileyebileceğini ve %8,2 civarına gerileyebileceğini tahmin ediyoruz. Şubat ayında da, %9,6’dan %8,8’e sert bir şekilde düşmüştü.

Ancak, Nisan ayından itibaren baz desteğinin zayıflayacak olması, yıllık enflasyondaki düşüş trendinin hız kaybetmesine hatta ara vermesine neden olabilir. Ayrıca, gelişen ülkelere yönelik olumlu küresel risk algılamasının devamına yönelik risklerin de bulunduğunu düşünüyoruz. Gıda fiyatlarının baskı altına alınmasına yönelik kararların etkinliği de önemli olacak. Bu çerçevede, yıl sonuna ait %8,5’lik enflasyon tahminimizi koruyoruz.

Küresel belirsizlikler ve enflasyon görünümünde daha fazla iyileşmenin şimdilik gündemde olmaması nedeniyle de, 10Y tahvil faiz için kısa vadede öngörümüz olan %10,10-10,50 bandını koruyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.