Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
24.03.2016

Sadeleştirme tek taraflı başladı

TCMB bugünkü PPK toplantısında, faiz koridorunun alt limitini ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını beklentilere uygun olarak sabit tutarken, koridorun üst limitini 25 baz puan indirdi.  Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de kalırken; faiz koridoru ise %7,25-10,50’ye ölçülü bir şekilde daraltıldı.

Küresel oynaklıkta son dönemde gözlenen azalışa ek olarak, TCMB’nin geçen yılın Ağustos ayından itibaren uyguladığı politika araçlarının etkinliğine yönelik oluşan güvenin geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacı azalttığı; ancak çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olması nedeniyle, daralma hamlesinin de ölçülü yapıldığını görüyoruz.

Diğer taraftan, küresel ekonomideki zayıflıkların tekrar belirginleşmesi, petrol ve emtia fiyatlarındaki yükselişin devamına ilişkin belirsizlikler, FED duruşuyla ilgili farklı sesler, enflasyon görünümündeki iyileşmeye karşın devam eden riskler gibi unsurların gelişen ülkelere yönelik risk algılamasında duraklamaya neden olabileceği görüşümüz altında, TCMB’nin sadeleştirme poitikasının devamıyla ilgili temkinli duruşumuzu koruyoruz. Nitekim, Banka’nın likidite politikasındaki sıkı duruşu koruyacağının altını çizdiğini görüyoruz.

Bu ayki toplantısına ait faiz notunda dikkat çekici noktalar olarak, büyüme görünümünde, artan jeopolitik riskleri göz önünde tutmaya devam ederken; Avrupa bölgesinin ihracatımız üzerindeki katkısında güvenli yaklaşımın korunduğunu izliyoruz. Ancak, bölge ekonomisinde son dönemde artan zayıflıklar karşısında, net dış talebin büyümeye katkısıyla ilgili temkinli tutumumuzu sürdürüyoruz.

Enflasyon görünümüyle ilgili olarak ise, son dönemdeki iyileşme eğilime karşın, gıda ve enerji fiyatlarındaki belirsizliklere ek olarak, asgari ücrete yapılan zammın etkisi nedeniyle, iyileşmenin hızıyla ilgili risklerin devam ettiğini düşünüyoruz. Bu aya ilişkin ilk tahminlerimizin işlenmemiş gıda fiyatlarının mevsim koşullarına göre ılımlı görünümünü koruyabileceği yönünde olmasına karşın, küresel risk algılamasının gelişen ülke para birimlerinde yaratabileceği baskının göz ardı edilmemesi gerektiği kanısındayız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.