Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
10.03.2016

Cari açıktaki düşüş yine hız kazanabilir

Yıllık cari açıktaki düşüşün bu yılın ilk ayında yavaşlama gösterse de, özellikle yılın ilk yarısında tekrar ivme kazanmasını bekliyoruz. Ocak ayında cari açığın 2,2 milyar dolar (HLY araştırma beklentisi: 2,4 milyar dolar; ortalama piyasa tahmini 2,5 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari açık 2015 sonundaki 32,1 milyar dolardan 31,9 milyar dolara ılımlı bir şekilde geriledi. Ancak, Şubat ayından itibaren, hem baz etkisi hem de ılımlı enerji maliyetleri doğrultusunda, yıllık açıktaki düşüşün hızlanacağını ve 27 milyar dolar civarına kadar gerileyebileceğini tahmin ediyoruz. Yıl sonuna ilişkin 30 milyar dolar açık tahminimizi korumakla birlikte (ortalama petrol fiyat tahminimiz 45 dolar/varil); enerji fiyatlarına bağlı olarak daha olumlu bir rakam da olası.

Cari dengede Ocak ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirleri zayıf seyretmeye devam ediyor; dış borç faiz ödemeleri önceki yılın altında kalıyor; doğrudan yatırımlara ait kar transferleri daha ılımlı.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı sınırlı; hisse ve bono tarafında portföy çıkışları hız kaybetmekle birlikte devam etmiş (ancak Şubat gelişimi pozitif tarafa işaret ediyor olacak); bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarından içeriye giriş dikkat çekiyor; bankaların uzun vadeli borçlanması sınırlı kalmış; reel sektörün uzun vadeli borçlanması ılımlı kalmakla birlikte devam ediyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler tekrar ‘net borç ödeyici’ konuma geçmiş.

‘Net hata ve noksan’ kaleminden çıkışlar devam ediyor; son dört ayda toplam 4,5 milyar dolarlık çıkış sözkonusu.

Resmi rezervlerdeki düşüş hız kesmiş görünüyor; Ocak ayında sadece 37 milyon dolarlık çıkış görünüyor.

Ilımlı enerji fiyatları ve talep koşulları altında, cari açığın kırılganlık kaynağı olmaktan uzak görünümünü koruyacak olmasına karşın, küresel risk algılamasında yüksek oynaklık, finansman tarafının gündemde kalmasına neden olacaktır.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.