Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.03.2016

Sanayide yıla güçlü başlangıç

Sanayi üretimi 2016 yılına olumlu bir başlangıç yapmış görünüyor. Düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda artış, son üç aydır %3-4 bandında daha istikrarlı bir görünüm sunuyor. Ocak ayındaki artış %3,6; Şubat ayına ilişkin ilk tahminlerimiz de %5 civarında olabileceği yönünde. Takvim etkilerinden arındırıldığında da, yıllık artış Ocak ayında %5,6 ile tatminkar seviyede. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, son iki aydır %1’e yakın aylık artışlara işaret ediyor.

Bu güçlü performansın sürmesi durumunda, 2016 yılına ilişkin %3,2’lik büyüme tahminimizde yukarı riskler olduğunu söyleyebiliriz.

Ocak üretim verilerine detaylı olarak bakacak olursak, dayanıksız ve ara malı üretiminin desteklediği bir tablo mevcut. Yatırım eğilimini gösteren sermaye malı üretimi ise hala canlanma boyutunda değil. Dayanıklı tüketim mallarında ise mevsimsel trendine paralel bir düşüş sözkonusu.

Sektörel bazda, otomotiv üretiminde düşüş dikkat çekiyor; diğer sektörlere girdi üretmesi bakımından önemli olan kimya sektöründe de yine gerileme sözkonusu. Diğer taraftan tekstil, petrol ve makine gibi sektörlerde toparlanma gözleniyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.