Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.03.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyon düşüş trendinde 

Şubat TÜFE enflasyonu %0,02’lik düşüş kaydederek, yıllık enflasyonun bir önceki aya göre 0,8 puan gibi önemli bir gerilemeyle %8,78’e inmesini sağladı (ortalama beklenti %0,3 civarında bir artış; bizim tahminimiz de %0,22’lik artış yönündeydi). Böylece, yıllık enflasyonun Ocak ayında %9,58 ile tepe yapmış olduğu görüşünün önümüzdeki dönem için de geçerli olduğunu daha rahatlıkla söyleyebiliriz. Mart-Mayıs döneminde de, gerek baz etkisinin desteği, gerekse de gıda fiyatlarındaki artışların kontrol altına alınmasına yönelik çalışmaların devam edeceği beklentisiyle, yıllık enflasyonun %8,5 civarına hatta altına inmesini bekleyebiliriz. Ancak, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin hala sınırlı kalması ve enerji enflasyonun azalan katkısı dolayısıyla, yıl sonuna ait %8,5’lik beklentimizi şimdilik koruyoruz. 2017 sonuna ait tahminimiz ise %7,9.

Şubat ayı gelişiminde, işlenmemiş gıda fiyatlarında aylık %1,1 civarında bir düşüş hesaplıyoruz. Et fiyatlarına sınırlı da olsa indirim geldiğini; meyve fiyatlarının baskısının devam ederken, sebze fiyatlarında ciddi düşüşler gerçekleştiğini izliyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.