Ekonomik Değerlendirme
02.03.2016

Bugün açıklanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Şubat verilerine göre aylık ihracat 12,41 milyar dolar seviyesine önemli bir artış gösterdi. Bir önceki ay 9,6 milyar dolar, geçen yılın aynı ayında ise 12,24 milyar dolar idi.

Hatırlanırsa, dün açıklanan TİM verilerinde aylık ihracat Şubat ayında 10,8 milyar dolar ile sınırlı kalmıştı.

İki veri arasındaki önemli farktan, Şubat ayında 1,3-1,5 milyar dolar civarında önemli bir altın ihracatının gerçekleşmiş olabileceğini hesaplıyoruz.

Altın ihracatı, geçen yılın ilk dört ayında 5,4 milyar dolarlık önemli bir katkı sağladıktan sonra, Eylül ayına kadar ciddi yavaşlama göstermiş; Eylül-Ekim döneminde sunduğu 1,4 milyar dolarlık katkının ardından, bu yılın ikinci ayına kadar sınırlı bir seyir izlemişti. 2015 yılındaki toplam katkısı ise 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Şubat dış ticaret ve altın ihracatının sunduğu görünüm doğrultusunda, 12 aylık cari açığın Şubat sonunda 32 milyar doların hafif altına inmesini bekleyebiliriz. Yıl sonuna ilişkin tahminimiz ise 30 milyar dolar (GSYH’nin %4,2’si).

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.