Ekonomik Değerlendirme
01.03.2016

İTO verilerine göre, ücretliler geçinme endeksi Şubat ayında %1,29’luk artışa işaret ediyor. Hem bir önceki aya ait %1,24, hem de geçen yılın aynı ayında gözlenen %0,72’lik artışların üzerinde.

Ancak, Şubat ayına ait İTO ve TÜİK rakamlarına baktığımızda, TÜİK verilerinde daha ılımlı bir görünüm hakim.

Ayrıca, İTO verilerinde, yaş sebze-meyve fiyatlarında, beklentimize uygun olarak, %0,72’lik sınırlı bir artış sözkonusu (bir önceki ay %1,96, bir önceki yıl ise %3,54 idi). Ekmek fiyatlarında %11,45’lik artış gıda enflasyonunda ciddi bir baskı yaratmış. Ülke genelinde böyle bir baskı beklemiyoruz. Ek olarak, et fiyatlarına gelen düzenlemelere karşın, İstanbul’da et/balık fiyatlarında %3,93’lük artış dikkat çekiyor. Ülke genelinde daha ılımlı bir görünüm bekliyoruz. Sağlık, ulaştırma/haberleşme fiyatları da diğer baskı yaratan unsurlar.

Sonuç olarak, Şubat ayına yönelik %0,22’lik artış beklentimizi korumakla birlikte (ortalama piyasa beklentisi %0,25 artış şeklinde), gecikmeli kur etkisine bağlı olarak, hafif yukarı yönlü risklerin de olabileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.