Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
25.02.2016

Gıda fiyatları bu ayın enflasyonuna ilişkin olumlu beklentimizi destekliyor

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş’in verileri, Şubat ayında %2,75’lik azalışa işaret ediyor. Ortalama sebze-meyve fiyatlarındaki %5,4’lük düşüş de, bu ay işlenmemiş gıda enflasyonunda yavaşlama olabileceğine ilişkin görüşümüzü destekler yönde.

Bu doğrultuda, TÜİK verileri altında açıklanan ve Ocak ayında %15,4’e ulaşan işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yıllık artış oranı, Şubat ayında önemli bir gerileme kaydedebilir; çünkü geçen yılın Şubat ayında %4,63’lük ciddi bir artış gözlenmişti.

Gıda enflasyonunun azalan baskısı ve bunun yemek hizmet fiyatlarında yaratacağı rahatlamaya ek olarak, giyim fiyatlarında devam eden mevsimsel düşüş ve içeride benzin fiyatlarında gerileme doğrultusunda, yıllık TÜFE enflasyon oranının Ocak ayında %9,58 ile tepe yapmış olabileceği ve bu ay %9’a doğru bir gerileme gösterebileceğini düşünüyoruz. Buna bağlı olarak da, özellikle 10 yıllık tahvil faizlerinde ilk aşamada %10,50 hedefli gevşeme yönündeki eğilimin korunmasını bekliyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.