Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
24.02.2016

Enflasyonda tepe görüldü

TCMB'nin beklendiği gibi politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmediği dünkü toplantısı sonrası bugün ekonomistlerle bir araya geldiği toplantıda, para politikasındaki duruşunun yeterince sıkı olduğunu yineledi. Hem finansal hem de kredi büyüme koşullarının bu durumu desteklediğine işaret edildi.

Para politikasında sadeleştirmeye ise ancak global volatilite koşullarında iyileşme gözlendiğinde geçilecek. O döneme kadar da mevcut araçlarla sıkı duruş korunmaya devam edilecek.

Döviz talebiyle ilgili olarak, önümüzdeki dönemde, hem cari dengedeki iyileşmenin devam etmesi hem de petrol fiyatlarının düşük seviyesi nedeniyle, azalması bekleniyor. Cari dengenin gelişiminde de, altın ticaretiyle ilgili baz etkisinin kısa vadede genel iyileşme görünümünde dalgalanma yaratsa da, altın hariç cari dengedeki iyileşmenin devam etmesi bekleniyor.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, jeopolitik risk unsurlarının da etkisiyle son dönemde dış talep göstergelerinde yavaşlama olsa da, AB bölgesinin katkısının süreceği öngörülüyor. Ekonomik aktiviteye ilişkin olarak da, hem sermaye hareketleri hem de kredi koşullarının büyüme oranıyla ilişkisinin azaldığına dikkat çekiliyor. Kredi artış hızının azalmaya devam etme beklentisinde ise, geçen yılın ilk çeyreğinin sunduğu güçlü baz etkisi önemli bir rol oynuyor. Büyüme oranının ise, 2015 yılında %4 seviyesine ulaşmış olduğu tahmin ediliyor. Jeopolitik risklerin bu yıl büyümesine etkisinin yönetilebilir seviyede olması bekleniyor.

Enflasyon gelişiminde, bizim beklentilerimize de uygun olarak, yıllık enflasyonun Ocak ayında tepe yapmış olduğu düşünülüyor. Gecikmeli kur etkisinin azalmasıyla, önümüzdeki dönemde mal grubu enflasyonun düşmesi, ancak hizmet enflasyonunun bir süre daha baskı yaratması bekleniyor.

Küresel koşullardaki belirsizliğin devam ettiği mevcut konjonktürü göz önüne aldığımızda, faiz koridoru ve likidite yönetimiyle sıkı duruşun korunacağını, ancak küresel volatilitede kalıcı iyileşme durumunda sadeleştirmenin gündeme geleceğini görüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.