Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
23.02.2016

Küresel düşük faiz ortamında, enflasyon risklerinde azalış, faizlerde düşüş eğilimini  destekleyecektir

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklendiği gibi, politika faiz göstergelerinde ve döviz enstrümanlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olarak öne çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de; faiz koridoru ise %7,25-10,75’te aynı bırakılmış oldu.

Hatırlanacağı üzere, küresel ekonomide artan aşağı yönlü riskler ve finansal piyasalardaki sıkılaşma karşısında, TCMB’nin geçen ayki toplantısında normalleşme sürecini geri plana çektiğini izlemiştik. Petrol ve emtia fiyatlarında artan dalgalanma ve Çin ekonomisine ilişkin endişelerin ABD ekonomisinde yarattığı riskler nedeniyle FED’in faiz artırım senaryosunu yumuşatma eğilimi göstermesinin, gelişen ülkelerle birlikte, TCMB’nin de sadeleştirme adımlarını ötelemesi ve araç çeşitliliği politikasını sürdürmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

Bu ayki toplantısında da, bu genel duruşun ana hatlarıyla korunduğunu; enflasyon görünümünde kalıcı bir iyileşme olana kadar para politikasında sıkı duruşun korunması konusundaki kararlılığın sürdüğünü görüyoruz.

Faiz notunun detaylarında, büyüme görünümüyle ilgili olarak, artan jeopolitik riskleri göz önünde tutmaya devam ederken; Avrupa bölgesinin ihracatımız üzerindeki katkısında, önceki notlara göre daha güvenli bir yaklaşım dikkat çekiyor. Ancak, bölge ekonomisinde son dönemde artan zayıflıklar karşısında, net dış talebin büyümeye katkısıyla ilgili temkinli tutumumuzu sürdürüyoruz.

Enflasyon görünümüyle ilgili olarak, çekirdek enflasyonun gelişiminde ihtiyatlı duruş korunuyor. Bu ayın enflasyonuna ilişkin ilk tahminlerimiz, manşet enflasyonun geçen ay tepe yapmış olabileceğine; çekirdek enflasyondaki yükselişin de hız kesebileceğine işaret ediyor.

Petrol fiyatlarında son dönemde yükseliş eğilimi ön plana çıksa da, orta vadede ılımlı seviyelerin korunmasını, dolayısıyla enflasyon görünümünü destekleyen önemli bir unsur olmaya devam etmesini bekliyoruz. Gıda fiyatlarıyla ilgili son düzenlemeleri de, ancak genele yayılmasının sağlanması durumunda daha etkili bir unsur olacaktır. Ücretlere yapılan zammın enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskısı da talep koşullarına bağlı olacaktır.

Sonuç olarak, küresel düşük faiz ortamı, içeride makroihtiyati tedbirler ve likidite yönetimiyle sıkı duruşu devam ettirme politikasını devam ettirecektir. Enflasyonda bu ay ılımlılığın gözlenmesi, destekleyici küresel koşulların iç piyasa faiz oranları üzerinde aşağı yönlü baskısının belirginleşmesini sağlayacaktır.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.