Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.02.2016

Cari açık oranı %4,5 seviyesinde

Cari açığın geçen yılın son ayında 5,1 milyar dolar gerçekleşmesiyle (2014 yılının aynı döneminde 6,7 milyar dolar idi), yıllık açıktaki düşüş trendi devam ederek 32,2 milyar dolara geriledi. Böylece, cari açık oranının %4,5 seviyesine inmiş olduğunu düşünebiliriz. 2016 yılında da ılımlı enerji fiyatlarının devam edeceği varsayımı altında, cari açığın 30 milyar dolar ile GSYH’nin %4,2’sine gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz. Petrol fiyatlarına yönelik tahminimiz ortalama olarak 45 dolar/varil. Petrol fiyatlarının mevcut seviyelerde kalması durumunda ise, cari dengede çok daha olumlu bir tablo görebileceğiz.

Cari dengede Aralık 2015 dönemindeki gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, dış borç faiz ödemeleri önceki yılın altında kalmaya devam ediyor; küresel risk algılamasına bağlı olarak doğrudan yatırımlara ait kar transferleri tekrar hız kazanmış görünüyor; turizm gelirlerinin katkısı zayıflamaya devam ediyor.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı artmış görünüyor; hisse ve bono tarafında portföy çıkışları sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarına çıkış dikkat çekiyor; bankalar uzun vadeli borçlanma eğilimini sürdürüyor; reel sektörün uzun vadeli borçlanması ılımlı kalmakla birlikte devam ediyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler son çeyrekte ‘net borç sağlayıcı’ konumda.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde son ayda 1,1 milyar dolarlık çıkış gerçekleşmekle birlikte, tüm yıl için 9,7 milyar dolarlık katkı sözkonusu.

Resmi rezervler geçen yılın son ayında 6,6 milyar dolarlık önemli bir azalışa işaret ediyor. 2015 yılındaki azalma ise 11,8 milyar dolar.

Ilımlı enerji fiyatları ve talep koşulları altında, cari açığın kırılganlık kaynağı olmaktan uzak görünümünü koruyacak olmasına karşın, küresel risk algılamasında yüksek oynaklık, finansman tarafının gündemde kalmasına neden olacaktır.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.