Ekonomik Değerlendirme - Petrol Piyasası
09.02.2016

Petrol piyasasında arz-talep dengesizliği devam ediyor

Sanayi Petrol fiyatlarında dalgalanmalar küresel piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Şubat raporunda, arz-talep dengesizliğinin özellikle yılın ilk yarısı için de geçerli olabileceğine, dolayısıyla fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskının ana trend olarak sürebileceğine işaret ediyor.

Raporda, 2015 yılında günlük olarak 1,6 milyon varil ile son beş yılın en yüksek seviyesine ulaşan petrol talebinin, 2016 yılında 1,2 milyon varile gerileyebileceği tahmini dikkat çekiyor. Petrol talebindeki düşüş beklentisi, başta Çin, Avrupa ve ABD ekonomilerinde gözlenen yavaşlamaya dayandırılıyor.

Petrol talebindeki zayıflama beklentisi karşısında, petrol arzının Ocak ayında, günlük olarak, sadece 0,2 milyon varil azaldığı; bunun da azalan OPEC harici üretiminin kısmen artan OPEC üretimi ile sınırlanması sonucu gerçekleştiği görülüyor. OPEC harici ülkelerin üretiminin 2016 yılında günlük olarak 0,6 milyon varil azalması bekleniyor. Ocak ayındaki azalış 0,5 milyon varil olarak gerçekleşirken, genel yıl beklentisine uyumlu bir başlangıca işaret ediyor.

Diğer taraftan, OPEC üretimi yılın ilk ayında günlük olarak 280.000 varil artış kaydediyor. İran’ın yaptırımların hafifletilmesi sonrasında petrol piyasasına katılım da arz fazlalığının sürmesine yönelik endişeleri canlı tutuyor. Ancak, en son İran Enerji Bakanlığının, günlük üretim miktarını ilk aşamada 300.000 varil olarak planladıkları açıklamasına ek olarak (beklentiler 500.000 varil seviyesindeydi), teknoloji, yatırım ve kalite alanlarında yaşanan sıkıntılar, üretim fazlalığına etkisi açısından soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Petrol piyasasındaki arz fazlalığı stokların gelişiminde de kendini gösteriyor. Yılın ilk haftasındaki sert düşüşün ardından aralıksız artış trendi gösteren ham petrol stoklarının, bugün ve yarın açıklanacak ve Şubat ayının ikinci haftasına ait verileri petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü baskının hafiflemesine yardımcı olup olmayacağı açısından önemli olacak. Genel beklenti, stoklardaki azalışın devam etmesi yönünde. Son iki haftada gözlenen yüksek artışların ardından daha ılımlı bir yükseliş gözlenmesi petrol fiyatlarına destek olabilir. Tabii, OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin üretimin azaltılması ile ilgili olarak bu ay içinde bir anlaşmaya varıp varmayacağı belirleyici unsur olacak. IEA bunun olasılığını düşük bulduğunu belirtiyor.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.