Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.02.2016

Son çeyrek büyüme oranı önceki döneme yakın olabilir

Sanayi üretiminde son iki aydır, düzeltilmemiş ve takvim etkilerinden arındırılmış düzeltilmiş veriler birbirine yakın sonuçlara işaret ediyor. Geçen yılın son ayında yıllık üretim artışı, düzeltilmemiş verilerde %4,4, düzeltilmiş rakamlarda da %4,5 düzeyinde gerçekleşti. Ancak, Ekim ayında yaşanan farklılaşma nedeniyle, geçen yılın son çeyreğinde yılllık sanayi üretim artışı, düzeltilmemiş ve düzeltilmiş verilerde sırasıyla %7,4 ve %4,2 ile oldukça farklı düzeylere işaret ediyor. Üçüncü çeyrekte de, sözkonusu değerler sırasıyla %0,2 ve %3,2 olarak gerçekleşirken, büyüme verilerine %1,5’lik katma değer artışı olarak yansımıştı. Bu çerçevede, geçen yılın son çeyreğine ait büyüme tahminimizi %4’e yakın; 2015 yılı tahminimizi de %3,5 seviyesinde tutmaya devam ediyoruz.

Aralık 2015 üretim verilerine detaylı bakacak olursak, dayanıklı tüketim mallarının destekleyici unsur olduğunu görüyoruz. Büyüme görünümünde daha kalıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülebilen ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye malı üretimi ise yine sınırlı katkı sunmaya devam ediyor.

Küresel büyümeyle ilgili baskı unsurlarını ve jeopolitik riskleri dikkate aldığımızda, büyüme oranının bu yıl %3,2 ile potansiyel büyüme düzeyimizin altında kalmaya devam edeceği beklentimizi koruyoruz. Ancak, gerek reform kararlılığının korunması, gerekse de uygun para ve maliye politikaları yaklaşımıyla emtia ithalatçısı ekonomi olmanın avantajlarının görülmesine uygun ortam yaratılması durumunda, daha güçlü bir büyüme performansının da mümkün olduğunu eklemek isteriz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.