Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.02.2016

Enflasyon: Kısa vadede çift hane riski düşük; ancak orta vadeli riskler korunuyor

Ocak TÜFE enflasyonu, %0,82’lik artışla beklentilerin hafif üzerinde (ortalama tahmin %0,70; bizim beklentimiz %0,75 idi) gerçekleşti. Ancak, yıllık enflasyonun yükselişinin %9,58 ile sınırlı kalarak iki haneli seviyelere ulaşılmamış olmasının rahatlatıcı bir etki yarattığını da söylemek gerekiyor. Ayrıca, baz desteğinden dolayı, önümüzdeki 3-4 aylık dönem de yıllık enflasyonun düşüş yönünde hareket etmesi yüksek olasılık. Ek olarak, çekirdek ‘I’ göstergesinde de yıllık enflasyondaki yükselişin %9,5’ten %9,6’ya yine yüksek tek haneli seviyelerde sınırlı kaldığını izliyoruz. 2016 ve 2017 enflasyon tahminlerimizi, sırasıyla %8,5 ve %7,9 seviyelerinde tutuyoruz.

Ocak enflasyon gelişiminde, kamu zamlarının etkisinin beklendiği gibi 0,7 puan civarında gerçekleştiğini hesaplıyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.