Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
29.01.2016

Ilımlı dış açık’ görünümü korunuyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı geçen yılın son ayında, 6,15 milyar dolarlık beklentimize çok yakın olarak, 6,18 milyar dolar olarak gerçekleşti (ortalama piyasa beklentisi: 6 milyar dolar idi). 2014 yılının Aralık ayında kaydedilen 8,5 milyar dolarlık açık dikkate alındığında, 12 aylık dış ticaret açığı 63,3 milyar dolara hızlı gerilemesini sürdürüyor (Kasım 2015 itibariyle 65,6 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi).

Altın ticareti ihracata önemli destek unsuru oldu: Geçen yılın son iki ayında yavaşlasa da, yılın genelinde toplam 7,4 milyar dolarlık katkı sözkonusu. 2014 yılında sözkonusu katkı 3,2 milyar dolar idi. Ancak, 2012 yılında kaydedilen 13,3 milyar dolarlık katkıya kıyasla ılımlı kaldığını söyleyebiliriz.

Euro bölgesine ihracatta toparlanma: AB ile olan ihracatta, zayıflıklara karşın, önceki yıla göre iyileşme eğilimi görünüyor. Dolar bazlı bakıldığında, toplam ihracatta %8,7’lik gerileme gözlenirken, AB-28 ülkelerine yapılan ihracat %6,5 ile kısmen daha ılımlı bir yavaşlamaya işaret ediyor. Ayrıca, euro bazında bakıldığında %11,9’luk artış dikkat çekiyor. Euro-dolar paritesindeki aşağı hareketin etkisi açıkça görülüyor.

Altın ticareti ve enerji, ithalatın aşağı çekilmesinde önemli rol oynadı: Düşen petrol fiyatlarıyla enerji faturası 37,8 milyar dolara gerilerken (2014 yılında 54,9 milyar dolar idi); altın ithalatının da 3,4 milyar dolarda sınırlı kaldığını (2014 yılında 7,1 milyar dolar idi) izliyoruz. Enerji faturasının 2016 yılında da 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

İhracat/ithalat oranında iyileşme: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat/ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,5’e yükseliş trendi izliyor. 2016 yılında da, enerji fiyatlarına bağlı olarak, %70 seviyesine yakın kalması hatta üzerine çıkması mümkün.

Cari açık oranı %4’ler seviyesine indi: Dış ticaret dengesindeki iyileşmenin cari dengede de yansıması açıkça görülüyor. Cari açığın 2015 yılında 33 milyar dolara gerilediğini tahmin ediyoruz (GSYH’ye oranı %4,6). 2016 yılında da 30 milyar dolar ile, GSYH’ye oranının %4,2’ye düşüşünü sürdürebileceğini tahmin ediyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.