Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Raporu
26.01.2016

Enflasyonda yukarı yönlü revizyonlar devam ediyor; geniş faiz koridoru korunuyor

TCMB’nin bugün yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda2016 yılı enflasyon tahminini %6,5’ten %7,5’e çekildiğini görüyoruz. 2017 tahmini ise, daha ılımlı olmakla birlikte, %5,5’ten %6,0’e yine artış yönünde revizyona tabi. Bizim tahminlerimiz ise sırasıyla %8,5 ve %7,9.

2016 enflasyonu tahminine ait 1 puanlık yukarı yönlü revizyonda, petrol ve ithalat fiyatlarındaki aşağı yönlü revizyona bağlı 0,6 puanlık azalışa karşılık, asgari ücretteki zammın neden olacağı 1 puanlık artış, kamu fiyat ayarlamalarından 0,4 puan ve enflasyon ana eğilimdeki yükselişten kaynaklanan 0,2 puanlık artışlar etkili olduğunu görüyoruz.

Enflasyon projeksiyonlarının dayandığı ana bileşenlere ait varsayımlarla ilgili olarak, ortalama petrol fiyatları projeksiyonu, 2016 yılı için 54 dolar/varilden 37 dolar/varile indiriliyor. Bizim tahminimiz ise 45 dolar/varil. Gıda enflasyonu tahmini de %8’den %9’a çekiliyor.

Enflasyon kısa vade görünümüyle ilgili olarak, Ocak ayında yıllık enflasyonun yükseleceği ancak iki haneye ulaşmasının beklenmediği; Şubat-Nisan döneminde ise baz desteğiyle yıllık enflasyonda düşüşün gerçekleşebileceği öne çıkıyor. Bizim de tahminlerimiz benzer bir görünüme işaret ediyor. Ancak, gıda ve kur gelişimi ile ücretlere yapılan zammın bu düşüş hareketini yavaşlatabileceği riskini de gözardı etmemek gerekiyor. Nitekim, Gıda Komitesi’nin çalışmaları doğrultusunda, önümüzdeki dönemde kırmızı et ve ekmek fiyatları başta olmak üzere, gıda fiyatlarının kontrol altına alınmasına yönelik açıklamalar gelebileceğini görüyoruz.

Para politikası duruşuyla ilgili olarak ise, küresel volatilitenin dalga boyutunun halen çok yüksek olması sebebiyle, tek faiz uygulamasına geçilmesi için mevcut koşulların güven verici olmadığı ve geniş faiz koridorunun destekleyici özelliğinden yararlanmaya devam edilme niyetini görüyoruz. Likidite yönetimiyle sıkı duruş devam ediyor olacak.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.