Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
19.01.2016

Sadeleştirme adımları gündemde değil

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklendiği gibi, politika faiz göstergelerinde ve döviz enstrümanlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olarak öne çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de; faiz koridoru ise %7,25-10,75’te aynı bırakılmış oldu.

Diğer taraftan, FED normalleşmesi sonrası beklenen sadeleştirme adımlarının atılması üzerine kurulu TCMB normalleşmesinin geri plana çekildiği izlenimi alıyoruz. Küresel oynaklığın yıl başından beri artıyor olması ve bunun değerlendirildiğinin ifade edilmesi, özellikle FED’in önümüzdeki hafta yapacağı kritik toplantısında vereceği sinyaller öncesinde, beklediğimiz gibi, para politikasında biraz daha ‘bekle-gör’ moduna geçtiğinin sinyalini veriyor. Petrol ve emtia fiyatlarında artan dalgalanma ve Çin ekonomisine ilişkin endişeler karşısında, FED’in normalleşmede daha ılımlı tarafa geçmesi durumunda, gelişen ülkelerle birlikte TCMB’nin de sadeleştirme adımlarını ötelemesi ve araç çeşitliliği politikasını sürdürmesi beklenebilir.

Diğer taraftan, enflasyon görünümünde artan risklere de yer verdiğini; dolayısıyla para politikasında sıkı duruşun korunması konusundaki kararlılığın sürdüğünü de belirtmek gerekiyor. Enflasyon beklentilerinde, küresel belirsizliklerin yanı sıra, ücretlere yapılan zammın etkisine karşı da duyarlılığın yüksek olduğunu izliyoruz.

Büyüme görünümünde temkinli olumlu beklentiler korunurken, artan jeopolitik risklere de yer veriliyor.

Bu çerçevede, FED normalleşmesine ilişkin belirsizlikler azalana kadar, para politikasında mevcut araçlarla yürütülen sıkı duruş yaklaşımının korunmasını bekleriz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.