Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.01.2016

Cari açıktaki düşüş, baz desteğinin azalmasıyla yavaşlayacak

Cari açığın geçen yılın Kasım ayında 2,1 milyar dolar gerçekleşmesiyle (2014 yılının aynı ayında 5,8 milyar dolar idi), yıllık açıktaki düşüş trendi devam ederek, açık tutarı 34,7 milyar dolara indi. Aralık ayında da açıktaki azalışın devam etmesini beklemekle birlikte, baz avantajının önümüzdeki dönemde yavaşlayacağına da dikkat çekmek isteriz (2015 ve 2016 sonu tahminlerimiz, sırasıyla 33 ve 34 milyar dolar). Ancak, petrol fiyatlarında düşüş trendinin sürmesi durumunda, cari açıktaki düşüş hızının da korunması beklenir.

Cari dengede Kasım ayındaki gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, dış borç faiz ödemelerinin yükü azalmaya devam ediyor; küresel risk algılamasına bağlı olarak doğrudan yatırımlara ait kar transferleri tekrar hız kazanmış görünüyor; turizm gelirlerinin katkısı zayıflamaya devam ediyor.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı azalış trendinde; hisse ve bono tarafında portföy çıkışları sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarından yurt içine bir giriş dikkat çekiyor; bankalar uzun vadeli borçlanma eğilimini sürdürüyor; reel sektörün uzun vadeli borçlanması ılımlı kalmakla birlikte devam ediyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler son iki aydır ‘net borç sağlayıcı’ konumda.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde, önceki ay görülen 2,1 milyar dolarlık çıkışın ardından, Kasım ayında 203 milyon dolarlık giriş dikkat çekiyor.

Cari açık ve finansman gelişiminin birbirini dengeler gelişimi sonrasında, resmi rezervler Kasım ayında 212 milyon dolarlık ılımlı bir azalışa işaret ediyor.

Ilımlı enerji fiyatları ve talep koşulları altında, önümüzdeki dönemde de cari açığın kırılganlık kaynağı olmaktan uzak görünümünü koruması yüksek olasılık. Ancak, küresel risk algılamasında yüksek oynaklık, finansman tarafının gündemde kalmasına neden olacaktır.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.