Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.01.2016

Üretim artışı artık daha dengeli

Sanayi üretiminde yıllık bazda artış, düzeltilmemiş verilerde, geçen yılın Kasım ayında %3,6 ile, %3,5’lik tahminimize oldukça yakın gerçekleşti. Takvim etkilerinden arındırıldığında da, yıllık bazda yükselişin %3,5 ile yine benzer bir seviyede gerçekleştiğini görüyoruz. Böylece, düzeltilmiş veriler altında, üçüncü çeyrekte %3,3’e gerileyen sanayi üretimindeki yıllık artış, son çeyreğin iki ayında %4,1’e çıkmış görünüyor. Yılın son ayına ait ilk tahminlerimiz de, bu seviyeye yakın hatta üzerinde bir performansın gözlenebileceği yönünde. Ancak, hem tarım sektöründen hem de stoklardan üçüncü çeyreğe benzer bir katkının gerçekleşmesinin zor görünmesine ek olarak, hizmetlerdeki göreceli güçlü baz etkisi nedeniyle, geçen yılın son çeyreğine ait büyüme oranının %3 ile sınırlı kalması hala yüksek olasılık görünüyor.

Kasım üretim verilerine detaylı bakacak olursak, dayanıklı tüketim mallarındaki yavaşlamanın, daha güçlü bir üretim verisi görmemize engel olduğunu anlıyoruz. Büyüme görünümünde daha kalıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülebilen ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye malı üretiminde ise, son dönemde yavaşlama gözlense de, yıllık bazda tatmin edici bir toparlanma hareketi korunuyor.

Küresel büyümeyle ilgili baskı unsurlarını ve jeopolitik riskleri dikkate aldığımızda, büyüme oranının bu yıl %3,2 ile potansiyel büyüme düzeyimizin altında kalmaya devam edeceği beklentimizi koruyoruz. Ancak, gerek reform kararlılığının korunması, gerekse de uygun para ve maliye politikaları yaklaşımıyla emtia ithalatçısı ekonomi olmanın avantajlarının görülmesine uygun ortam yaratılması durumunda, daha güçlü bir büyüme performansının da mümkün olduğunu eklemek isteriz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.