Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
04.01.2016

Enflasyon: 2016’nın kritik dengesi

Aralık TÜFE enflasyonu, %0,21’lik artışla beklentilerin üzerinde (ortalama tahmin %0,04’lük düşüş şeklindeydi), ancak %0,26’lık artış beklentimize yakın gerçekleşti. Böylece, yıllık TÜFE enflasyonu 2015’i %8,8 ile bitirmiş oldu (2014 sonu %8,2 idi). 2016 sonuna yönelik %8,5’lik tahminimizi koruyor; son yapılan vergi artışı ve yeni elektrik fiyatları düzenlemesinin Ocak ayı enflasyonu üzerindeki etkisini 0,5-0,6 puan civarında hesaplıyoruz (geçen yılın Ocak ayındaki etkisi 0,25 puan seviyesindeydi).

Aralık verilerinden 2016 enflasyonuna yönelik yansıyan sinyaller açısından, özellikle işlenmiş gıda fiyatlarında yıllık enflasyondaki düşüşün terse dönmesini önemsiyoruz. Her ne kadar geçen yılın düşük baz etkisinin rolü olsa da, sözkonusu eğilimin kalıcı olması, 2016 enflasyonunda yukarı yönlü baskıların artmasına neden olabilecek. Bu noktada, kurun gelişimi kritik bir unsur olmaya devam edecek. İşlenmemiş gıda fiyatlarında ise, yüksek baz etkisi, yıllık enflasyonun kontrol altında kalmasına destek olabilecek. Ocak ayına ait ilk hesaplamalarımız, yıllık TÜFE enflasyonunun %9’un hafif üzerine çıkabileceği yönünde.

Gıda fiyatlarının mal grubu enflasyonu üzerinde baskısına karşılık, yemek hizmetlerinde Eylül ayından beri gözlenen ılımlı trendin korunmasını, hizmet enflasyonu direncinin kırılması açısından destekleyici buluyoruz. Bu grup yıllık enflasyonu, son dört aylık dönemde yaklaşık 1 puanlık bir gerilemeye işaret ediyor. Benzer şekilde, kiralarda yıllık enflasyon %8’in altında kalmaya devam ediyor.

Kurun etkisiyle ilgili olarak, ev eşyasında hala fiyat artışları gözlenirken; haberleşme grubunda düşüşlerle karışık bir görünüm sunuyor. 2016 enflasyonu açısından, özellikle yüksek tek haneli seviyelerde kalabilmek açısından, para politikası duruşu ve kurun seyri daha da kritik bir hale geliyor. Bu noktada, küresel olarak para politikalarının geçen yıla göre göreceli olarak daha öngörülebilir bir görünüm vermesini ve ılımlı talep koşullarını, kur volatilitesi ve değer kaybı eğiliminin daha ılımlı gelişmesini sağlaması açısından destekleyici görürken; içerideki para politikasının da daha net bir görünümle eşlik etmesini, bu destekleyici unsurların tam olarak yansıyabilmesi açısından gerekli buluyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.