Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
10.12.2015

Cari açıkta ılımlı görünüm korunuyor 

Ekim ayında 133 milyon dolar ile sınırlı kalan aylık açıkla (beklentimiz 225 milyon dolardı), cari dengedeki iyileşme görünümünün korunduğunu söyleyebiliriz. Geçen yılın Ekim ayındaki 2,3 milyar dolar düzeyindeki açığı göz önüne aldığımızda, yıllık cari açıktaki gerilemenin 38,1 milyar dolara hızla devam ettiğini (Eylül sonunda 40,3 milyar dolar idi) görüyoruz. Yılın kalan iki aylık döneminde de, baz etkisini göz önüne aldığımızda, yıllık açıktaki düşüşün devam edeceğini söyleyebiliriz. 2015 ve 2016 cari açık tahminlerimiz, sırasıyla 33 ve 36 milyar dolar seviyelerinde.

Ekim ayında cari açığın sınırlı kalmasında, dış ticaret dengesinde devam eden düzelmenin yanı sıra, doğrudan yatırımlara ait kar transferleri ve dış borç faiz ödemelerindeki yavaşlamanın etkisi ön planda. Turizm gelirleri mevsimsel olarak katkı sağlasa da, beklenenden daha zayıf bir performans gösteriyor. Yılın kalan bölümünde de mevsimsel katkısı azalacak.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı azalarak devam ederken, bankaların uzun vadeli borçlanma eğiliminin korunduğunu izliyoruz. Reel sektörün uzun vadeli borçlanmasında da artış dikkat çekerken; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredilerin ‘net borç sağlayıcı’ duruma geçtiği; hisse ve bono tarafında portföy girişlerinin sınırlı kaldığı; bankaların yurtdışı muhabirlerindeki mevduatlarına çıkış olduğu izleniyor.

Net hata ve noksan’ kaleminde oluşan 2,1 milyar dolarlık çıkışı da dikkate aldığımızda, resmi rezervler Ekim ayında 1,2 milyar dolar azalışa işaret ediyor. TCMB’nin 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle rezervlerin artış eğilimi gösterebileceğine dair beklentisi ise, gelişen ülkelere yönelik küresel risk algılamasının nasıl şekilleneceğine ve buna karşı içeride para politikasının duruşuna bağlı olacak.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.