Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.12.2015

 4Ç’ye olumlu başlangıç

Sanayi üretiminde yıllık bazda dalgalanma, Ekim ayında da %14,7 ile, hem bizim tahminimiz olan %10,3 hem de ortalama piyasa beklentisi olan %9,8’in oldukça üzerinde gerçekleşerek devam etti (Eylül ayında %7,9’luk düşüş kaydedilmişti). Takvim etkilerinden arındırıldığında da, yıllık bazda yükselişin %4,6 ile yine tatminkar bir seviyede oluştuğunu söyleyebiliriz. Böylece, düzeltilmiş veriler altında, üçüncü çeyrekte %3,3’e gerileyen sanayi üretimindeki yıllık artışın son çeyreğe göreceli olarak güçlü bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Perşembe günü açıklanacak üçüncü çeyrek genel büyüme oranını %2,3 seviyesinde beklemeye devam ediyoruz (ortalama piyasa beklentisi %2,8).

Ekim üretim verilerine detaylı bakacak olursak, dayanıklı tüketim mallarındaki artışın önemli destek sağladığını anlıyoruz. Eylül’de, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre %6’lık aylık düşüş gösteren dayanıklı tüketim malları üretimi, Ekim ayında %4,2’lik yükseliş gösteriyor. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından, son çeyreğin kalan bölümünde de göreceli güçlü görünümün korunmasını bekleyebiliriz.

Büyüme görünümünde daha kalıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülebilen ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye malı üretiminde de, bir önceki ayın gerilemesinin ardından sınırlı da olsa artış sözkonusu. Yıllık bazda da %11’lik dikkat çekici bir yükseliş görülüyor. Bu eğilimin kalıcı olması genel büyüme görünümü açısından destekleyici olacaktır.

Küresel zayıflıkları göz önüne almakla birlikte, jeopolitik risklerin azalması ve ekonomik reform programının devreye sokulması durumunda, büyüme oranının gelecek yılı daha iyi bir seviyede tamamlamasının mümkün olabileceğini düşünüyoruz. 2016 büyüme tahminimiz %3,2 (2015 tahminimiz %2,6).

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.