Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.12.2015

Yüksek tek haneli enflasyon’ görünümü korunuyor

Kasım TÜFE enflasyonu, %0,67’lik artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti (tahminimiz %0,45 idi). Ancak, beklentinin üzerinde yükselişte, işlenmemiş gıda ve giyim fiyatlarındaki artışların etkili olması; diğer alt bileşenlerde ise beklentilerimize uygun gelişmelerin gözlenmesi nedeniyle, enflasyon görünümünde ek bir bozulma olduğunu düşünmüyoruz. Yıllık enflasyonun mevcut durumda ulaştığı %8,10 seviyesi ve Aralık ayına ait baz etkisi dezavantajını düşündüğümüzde, yıl sonunda yıllık enflasyonun %8,5’e ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. 2016 sonu tahminimizi de %8,5 seviyesinde tutuyoruz. Bu tahminimizde, asgari ücrete yapılması planlanan %30’luk artışın 0,8 puanlık yukarı bir etki yaratacağı varsayımı bulunuyor.

Kasım enflasyonu detaylarında ise, işlenmemiş gıda fiyatlarında aylık %1,40’lık artış hesaplıyoruz. Bu grupta yıllık enflasyon %11,6’ya çıkıyor (Ekim sonunda %9,4’e gerilemişti). Aralık ayında da düşük baz dezavantajından dolayı, işlenmemiş gıda yıllık enflasyonu yükselişine devam edebilir. Ancak, Rusya’ya yapılan ihracattaki azalmanın iç fiyatlarda yaratacağı düşüş etkisinin boyutu belirleyici olacak.

Diğer taraftan, işlenmiş gıda enflasyonunda ılımlı seyir devam ediyor. Yıl boyunca genel düşüş eğiliminde olan yıllık enflasyonunun Kasım sonu itibariyle %7,8’e gerilediğini hesaplıyoruz. Böylece 2013 sonu seviyesine geri dönmüş oluyor.

Hava ve arz koşullarının işlenmemiş gıda fiyatlarını destekler yönde gelişmesi durumunda, daha kalıcı bir görünümü olan işlenmiş gıda enflasyonundaki bu ılımlı görünüm, 2016 yılında gıda enflasyonunun hedeflere yakın seyretmesi; dolayısıyla enflasyonun yüksek tek haneli seviyelerde kalabilmesi açısından önemli bir destekleyici unsur olacaktır.

Öte yandan, 2016 enflasyonu açısından diğer önemli bir unsur, yeniden canlanan hizmet sektörü fiyat direncinin ne yönde gelişeceği olacak. Bu çerçevede, yemek hizmetlerinin, Kasım ayında daha belirgin olmak üzere, son dönemde gösterdiği iyileşme yeni yıla daha ılımlı bir giriş sağlıyor. Benzer şekilde, kira yıllık enflasyonundaki yükselişin son dönemde %7,6-7,8 bandında ivme kaybetme görüntüsünü koruması da önem arz ediyor.

2016 enflasyonu açısından temel belirleyici olan kur gelişimi ile ilgili olarak, gecikmeli kur etkisinin ev eşyası ve eğlence-kültür gibi sektörlerde devam ettiğini görürken; bu yıla göre kur volatilitesinin ve değer kaybı eğiliminin daha ılımlı gelişmesini beklediğimiz 2016 yılında, gecikmeli kur etkisinin ne oranda yansıyacağında talep koşulları önemli olacak.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.