Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
30.11.2015

Dış dengede, altın ve baz etkisi desteği

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Ekim’de 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşti (beklentimiz 3,9 milyar dolar idi). Aylık açıkta geçtiğimiz iki ayda olduğu gibi düşüşün sürdüğünü gözlemliyoruz. Geçen yılın Ekim ayında kaydedilen 6,3 milyar dolarlık açık dikkate alındığında, 12 aylık dış ticaret açığı 69,6 milyar dolara hızlı gerilemesini sürdürüyor (Eylül sonunda 72,2 milyar dolar; Ekim 2014 sonunda ise 84,9 milyar dolar idi).

İhracatta yıllık bazda kaydedilen %3,1’lik artışa karşın, takvim etkisinden arındırılmış veriler yıllık bazda %6,5’lik azalışa işaret ediyor. Geçen yılın Ekim ayında bayramdan dolayı yaşanan işgünü kaybı söz konusuydu. Ayrıca, mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında da aylık bazda %2,1’lik düşüş sözkonusu.

Altın ihracatının katkısı devam ediyor: Altın ihracatının yılın ilk dört ayında toplam 5,4 milyar dolarlık katkı sağladığını ancak katkısının Mayıs-Temmuz döneminde 161 milyon dolar ile sınırlı kaldığını izlemiştik. Ağustos ayından beri tekrar güçlenen altın ihracatının Ekim ayında da 681 milyon dolar ile katkısını görmekteyiz. 10 aylık dönemde 7,25 milyar dolarlık katkı sağlanıyor.

Euro bazlı ihracatta olumlu görünüm sürüyor: AB ile olan ihracata euro bazlı rakamlar altında baktığımızda, 10 aylık dönemde AB-27 ülkelerine yapılan ihracatın %11,4 arttığını izliyoruz (9 aylık dönemde yıllık artış %9,9 idi).

Rusya ile yaşanan son kriz çerçevesinde dış ticaretimizdeki yerine baktığımızda ise, yılın 10 aylık döneminde ihracatımızda %2,5 gibi oldukça sınırlı bir payının olduğunu ve geçen yıldan itibaren ivme kaybı yaşandığını görüyoruz. Yine bu yılın 10 aylık dönemi itibariyle, toplam ithalatımızda %10 ile daha önemli bir payı olan ülkeye ithalatın özellikle düşen enerji maliyetine bağlı olarak geçen yılın son çeyreğinden itibaren azaldığını izliyoruz. Diğer önemli bir gelir dengesi olan turizm sektörüyle ilgili olarak ise, yılın 9 aylık döneminde gelen turist sayısının %11,1’ini Rusya’dan gelen ziyaretçilerin oluştururken; turizm gelirlerindeki payı da %7,8.

Ilımlı talep koşulları, düşük enerji maliyeti ve TL’nin rekabetçi seviyeleri, dış ticaret dengesindeki iyileşme sürecini destekliyor. Rusya ile olan sınırlı dış ticaret hacmi dış ticaret dengesindeki düzelmenin devamında kalıcı bir trend değişikliğine neden olmasını beklememekle birlikte, bölgede tansiyonun daha fazla  artmamasını genel ekonomik görünüm açısından önemsiyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.