Ekonomik Değerlendirme - Tcmb Faiz Toplantısı
24.11.2015

 FED kararını beklerken sıkı duruş korunuyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında, genel beklentiye uygun olarak, politika faiz göstergelerinde ve döviz enstrümanlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olarak öne çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de; faiz koridoru ise %7,25-10,75’te aynı bırakılmış oldu.

Politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamasına ek olarak; yayımlanan faiz notunda da genel ekonomik görünüm çerçevesinin aynı tutulduğunu görüyoruz. Enflasyon görünümüyle ilgili olarak, döviz kuru ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklık önemli risk unsurları olarak belirirken; enerji fiyatları genel olarak destekleyici faktör olarak kalıyor.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak ise, net ihracatın ön plana çıktığı yaklaşımın korunduğunu izliyoruz. Ancak AB bölge ekonomisinden son dönemde zayıflama eğilimin hız kestiği yönündeki sinyallere, ECB’nin ek genişleme konusunda kararlılığını sürdürmesi ve önlemlerin reel ekonomide etkili olmaya başlamasının eşlik etmesi durumunda, dış talepten beklenen katkının gözlenebileceğini düşünüyoruz.

Gelecek dönem para politikası ile ilgili olarak, sıkı duruşun korunduğu bir eğilim sözkonusu. Kısa vade politika duruşu olarak da, FED normalleşmesi faiz artırımı ile başlayana kadar likidite yönetiminin hakim olduğu; faiz artırımının gerçekleştiği durumda ise, politika faiz göstergelerinin de devreye girmesiyle sıkılaştırma eğiliminin belirginleştiği bir çerçeve beklentimizi koruyoruz. Bugünkü faiz notunda FED politikasına yönelik bir beklenti yer almazken, yarın ekonomistlerle yapılacak toplantıda bu konuda daha fazla detay görebiliriz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.