Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
09.11.2015

Üçüncü çeyrekte zayıf büyüme oranı

Sanayi üretiminin yıllık değişimindeki dalgalanma, Eylül ayında %-7,9 ile piyasa beklentisi olan -%3,0’lük beklentinin oldukça altında gerçekleşti (HLY tahmin: %-2,2 idi). Ancak, sözkonusu tabloda bayram etkisine bağlı işgünü kaybının etkisi oldukça önemli. Nitekim, takvim etkilerinden arındırıldığında, yıllık bazda %2,8’lik artışla karşılaşırken; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksin aylık bazda %-0,04’lük önemsiz bir gerilemeye işaret ediyor.

Ekim ayına yönelik ilk tahminlerimiz de, yıllık bazda üretim değişiminin yine pozitif bölgeye geçebileceğini gösteriyor.

Ancak, Temmuz ve Eylül aylarında gözlenen yıllık bazda zayıf performans, beklediğimiz gibi, ekonomik büyüme oranının yılın üçüncü çeyreğinde ciddi ivme kaybetmesine neden oluyor. Sanayi üretiminin üçüncü çeyrekte yıllık bazda değişimi sadece %0,3’lük artış şeklinde. Bu doğrultuda, genel büyüme oranının üçüncxü çeyrekte %1’in altına indiğini görebiliriz.

Öte yandan, gerek üretimdeki dalgalanmalar çerçevesinde son çeyreğe güçlü başlangıç beklentimiz, gerekse de genel seçimler sonrası politik istikrarın tekrar sağlanmış olmasının reel ekonomik aktivitede beklenen olumlu etkisi doğrultusunda, son çeyrekte büyüme oranının tekrar ivme kazanacağı ve yılı %2,6’lık büyüme oranıyla bitirebileceğimize yönelik tahminimizi koruyoruz (2016 büyüme tahminimiz %3,2).

Bu arada, Eylül üretim verilerine detaylı bakacak olursak, dayanıklı tüketim mallarındaki dalgalanmaların devam etmesinin etkili olduğunu anlıyoruz. Ağustos’ta %11,6’lık aylık yükseliş kaydeden dayanıklı tüketim malları üretimi, Eylül ayında %6,3’lük bir düşüş gösteriyor. Seçimlerin ardından son çeyrekte bu alt kalemin yine pozitif katkı sağladığını görebiliriz.

Diğer taraftan, büyüme görünümünde daha kalıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülebilen ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye malı üretiminde,  üç aylık artış trendinin ardından Eylül’de sınırlı da olsa bir gerileme yaşandığı dikkat çekiyor. Bu eğilimin kalıcı olup olmayacağının genel büyüme görünümü açısından önemli olacağını düşünüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.