Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.11.2015

Cari dengede iyileşme devam ediyor

Cari dengede iyileşme hareketinin devam etmesine paralel olarak Eylül ayında 95 milyon dolar fazla oluştu. 27 milyon dolarlık açık beklentimize göre de ılımlı da olsa daha iyimser bir tablo sözkonusu (Piyasa beklentisi de 27 milyon dolarlık açık yönündeydi). Geçen yılın Eylül ayındaki 2,37 milyar dolar düzeyindeki açığı göz önüne aldığımızda, yıllık cari açıkta 40,6 milyar dolara gerilemenin hızla devam ettiğini izliyoruz (Ağustos sonunda 43 milyar dolar idi). Ekim ayında cari dengenin tekrar eksi bölgeye geçebileceğini düşünüyor; yıl sonuna ait beklentimizi 38 milyar seviyesinde koruyoruz (2016 tahminimiz 39 milyar dolar).

Eylül ayında cari dengenin fazla vermesinde, dış ticaret açığındaki daralmanın yanı sıra, doğrudan yatırımlara ait kar transferlerindeki yavaşlamanın büyük oranda etkili olduğu görülüyor.

 Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.