Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.11.2015

Ilımlı gıda fiyatlarına karşın, kur etkisi enflasyonda baskı yaratıyor

Ekim TÜFE enflasyonu %1,55’lik artışla piyasa beklentilerine yakın ancak bizim %1,01’lik tahminimizin üzerinde gerçekleşti. Gıda fiyatlarında beklentimize uygun olarak ılımlı bir artış gözlenmekle birlikte, giyim fiyatlarındaki mevsimsel artışların belirgin bir seviye ile başlamış olması ve gecikmeli kur etkisinin ev eşyası ve eğlence-kültür sektörlerinde öne çıkarak gerçekleşmeye devam etmesinin, Ekim enflasyon oranında baskı yaratan unsurlar olduğunu söyleyebiliriz.

Gıda fiyatlarında, hem işlenmiş hem de işlenmemiş tarafta, yıllık artış oranlarında yavaşlamalar hesaplıyoruz. Gıdada yıllık enflasyon oranı %8,5 seviyesinde; yıl sonu ve 2016 enflasyon hedefi olan %8 ile uyumlu bir görünüme ulaşmış durumda. Ancak özellikle, işlenmemiş gıda fiyatlarında dalgalanmaların fazla olması ve yılın kalan iki aylık döneminde gıda enflasyonunun düşük baz dezavantajı taşıyor olması, mevcut seviyenin kalıcılığı açısından belirsizliklerin korunmasına neden oluyor.

Gıda fiyatlarındaki ılımlılık, yemek hizmet enflasyonunun da, son iki aydır aylık bazda %1’in altında göreceli olarak daha makul bir seviyede kalmasına yardımcı oluyor.

Öte taraftan, gecikmeli kur etkisinin seyri, özellikle 2016 enflasyonu açısından belirleyici olacak. Görünüm Raporumuzda da belirtiğimiz gibi, küresel belirsizliklerin kurda yaratttığı dalgalanmalar ve hizmet sektörü enflasyonundaki fiyat direncini, gıda fiyatlarındaki belirsizliklerle birlikte, yıllık enflasyonun hedefler çerçevesine çekilmesinde en büyük risk unsurları olarak görüyoruz. Nitekim, TÜFE yıllık enflasyonu Ekim sonunda %7,58 seviyesine gerilemiş göstermiş olsa da, ‘I’ çekirdek göstergesinin %8,9’a yükseliş gösterdiğini izliyoruz. Diğer taraftan, ılımlı talep koşulları ve petrol fiyatları destekleyici unsurlar olarak belirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda, 2015 ve 2016 sonuna ait sırasıyla %8 ve %8,5 yıllık TÜFE enflasyon tahminlerimizi koruyoruz.

 

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.