Ekonomik Değerlendirme - Üç Aylık Enflasyon Raporu
28.10.2015

EKONOMİK DEĞERLENDİRME - ÜÇ AYLIK ENFLASYON RAPORU

Enflasyon tahminlerinde belirgin revizyon ve para politikasında korunan sıkı duruş

TCMB’nin bugün yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda2015 yılı enflasyon tahmininin %6,9’dan %7,9’a, OVP’de yer alan %7,6 seviyesinin de üzerine çekildiğini görüyoruz. 2016 tahmininin de %5,5’ten %6,5’e yine belirgin olarak yukarı revize edildiğini izliyoruz (HLY tahmin: 2015 ve 2016 için sırasıyla %8 ve %8,5).

2015 enflasyonu tahminine ait 1 puanlık yukarı yönlü revizyonda, kur etkisine bağlı 1,2 puanlık artış ve ithal fiyatlarına bağlı 0,2 puanlık azalış etkili olurken; 2016 enflasyonundaki 1 puanlık güncellemede, 2015 yıl sonu tahminindeki yukarı revizyondan kaynaklanan 0,6 puanlık artış ve gecikmeli döviz kuru etkisine bağlı 0,8 puanlık artışa karşılık, ithalat fiyatları ve çıktı açığında aşağı yönlü güncellemelere bağlı olarak sırasıyla 0,3 ve 0,1 puanlık düşüşlerin ön plana çıktığını görüyoruz.

Enflasyon projeksiyonlarının dayandığı ana bileşenlere ait varsayımlarla ilgili olarak, ortalama petrol fiyatları projeksiyonları, 2015 yılı için 59 dolar/varilden 54 dolar/varile, 2016 yılı için de 63 dolar/varilden 54 dolar/varile indiriliyor (HLY tahmin: 2015 ve 2016 için sırasıyla 57 dolar/varil ve 63 dolar/varil). Gıda enflasyonu tahmini ise %8 seviyesinde tutuluyor.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.