Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
14.10.2015

 

Cari açıktaki düşüş hızlanma eğiliminde

Ağustos ayında 163 milyon dolar ile sınırlı kalan aylık açıkla (beklentimiz 360 milyon dolardı; piyasa beklentisi ise 50 milyon dolar fazla yönündeydi), cari dengedeki iyileşme görünümünün korunduğunu söyleyebiliriz. Geçen yılın Ağustos ayındaki 2,4 milyar dolar düzeyindeki açığı göz önüne aldığımızda, yıllık cari açıkta 43 milyar dolara hızlı bir gerileme görüyoruz (Temmuz sonunda 45,1 milyar dolar idi). Eylül ayına ait öncü dış ticaret verileri de, yıllık açıktaki düşüşün belirgin hızla düşmeye devam edebileceğine işaret ediyor. Eylül sonuna ait tahminimiz, açığın 41 milyar doların altına inilebileceği yönünde. Yıl sonuna ait beklentimizi de 40 milyar dolardan 38 milyar dolara indiriyoruz (2016 tahminimiz 39 milyar dolar).

Ağustos ayında cari açığın sınırlı kalmasında, dış ticaret açığındaki sert daralmanın yanı sıra, doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinde devam eden yavaşlamanın da etkisi bulunuyor. Turizm gelirleri mevsimsel olarak katkı sağlasa da, beklenenden daha zayıf bir performans gösteriyor.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.