Kurumsal Yatırımcı Dergisi'nde yayınlanan yazısı
23.01.2015

Gelişmiş ülkeler arasında tamamen zıt yönde oluşan politika duruş farklılığı, küresel ekonomik görünüm ve finansal piyasalarda öngörülerin sağlıklı ve doğru zamanlı gerçekleşmesinde sıkıntılara, bu da oynaklığın yükselmesine neden oluyor.

2015 yılının ana temasının, bu yılın son çeyreğinden itibaren öncü sinyallerini aldığını düşündüğümüz ‘yüksek volatilite’ dönemi olacağı söylenebilir. Küresel ekonomi ve para politikalarının yönlendirici gücü olan

ABD ekonomisi ve Merkez Bankasının,genişlemeci para politikasından uzaklaşan bir yönde ilerleyerek geleneksel olmayan yöntemleri devreden çekmesi, ekonominin hazır olduğuna yönelik güven ortamının  oluşması halinde de geleneksel önlemleri uygulamaya koymaya hazır bir görünüm sunması, normalleşme sürecinin gerçek

anlamda başlamasına aday bir yıl görüntüsü sunuyor. Böyle bir görünüm de, finansal oynaklıkların boyutu ve frekansının artması anlamına geliyor.

Volatilitede artış beklentisinin diğer bir cephesi de, gelişmiş ekonomi ve merkez bankalarının duruşu arasında belirginleşen ayrışmayla ilgili. Şöyle ki, ABD ve İngiltere gibi, sorgulanmaya devam etse de, göreceli olarak daha güçlü büyüyen ekonomilerde para politikasında sıkılaştırma duruşu ana eğilim olarak belirirken; Euro ve Japonya gibi, büyümede aşağı yönlü risklerin arttığı ekonomilerde genişlemeci politika önlemlerinin devam etme ihtiyacı bulunuyor. Gelişmiş ülkeler arasında tamamen zıt yönde oluşan bu politika duruş farklılığı, küresel ekonomik görünüm ve finansal piyasalarda öngörülerin sağlıklı ve doğru zamanlı gerçekleşmesinde sıkıntılara, bu da oynaklığın yükselmesine neden oluyor. 

Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki sert düşüş, petrol ithalatçısı olarak Türkiye ekonomisinin enflasyon ve cari açık başta olmak üzere kırılganlıklarında rahatlama sağlayarak, ekonominin gelişen ülkeler arasında dış kırılganlıklara karşı daha güçlü bir görünüm vermesini sağlıyor. Güçlü bütçe dengeleri de diğer önemli bir destek unsuru.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.