Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.10.2015

Yıllık enflasyonda beklenen yükseliş

Eylül TÜFE enflasyonu %0,89’luk artışla, %0,84 seviyesindeki tahminimizin hafif üzerinde gerçekleşti (ortalama piyasa beklentisi %0,75 idi).

Eylül enflasyonunda baskı yaratan unsurların başında yine işlenmemiş gıda fiyatları geliyor. Aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1,9 ve %13,2’lik artışlar hesaplıyoruz. Diğer taraftan, gıda enflasyonunun daha istikrarlı kısmını oluşturan işlenmiş gıda fiyatları sırasıyla %0,5 ve %8,4’lük artışlarla ılımlı seyrini koruyor.

Gıda fiyatlarının genel baskısına karşın, yemek hizmetlerinde gözlenen yavaşlama, özellikle hizmet sektörü fiyatlarındaki direncin tekrar artmasına yönelik endişeleri rahatlatması açısından iyimser bir gelişim gösteriyor.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.