EKONOMİK DEĞERLENDİRME- BÜYÜME
10.09.2015

İlk yarıda olumlu büyüme tablosu

Ancak, bu hafta açıklanan ve beklentilerin oldukça altında kalan Temmuz ayı sanayi üretim verilerinin de yansıttığı üzere, üçüncü çeyreğe yönelik olumsuz sinyallere ek olarak, devam eden küresel ve iç politik belirsizlikler, yılın ikinci yarısına yönelik zayıflama ağırlıklı bir görünüme neden oluyor. Bu doğrultuda, üretim verileri sonrasında aşağı yönlü revize ettiğimiz 2015 ve 2016 yıllarına ait sırasıyla %2,6 ve %3,2’lik  büyüme tahminlerimizi koruyoruz

Bu yılın ilk yarısına ait büyüme tablosunun, hem ilk çeyreğin büyüme oranının %2,3’ten %2,5’e revize edilmesi, hem de ikinci çeyreğe ait büyüme oranının %3,8 ile beklentilerin üzerinde gelmesiyle (tahminimiz %3,4 idi), göreceli olarak olumlu sonuçlandığını söyleyebiliriz. Yılın ilk yarısında büyüme oranı %3,1 ile, potansiyelin altında ancak mevcut küresel ortamda makul sayılabilecek bir seviyede gerçekleşmiş oldu.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.