EKONOMİK DEĞERLENDİRME - SANAYİ ÜREYİMİ
08.09.2015

Büyümede artan aşağı yönlü riskler

Sanayi üretiminin yıllık değişimindeki dalgalanma, Temmuz ayında beklentinin oldukça altında kalan  %1,5’lik yükselişle belirginleşti. . Takvim etkilerinden arındırıldığında, yıllık artış %0,3’e inerek daha da zayıf bir görünüm sunarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks aylık %1,5’lik düşüşe işaret ediyor. Beklenenin tersine üçüncü çeyreğe oldukça zayıf bir başlangıç yapan sanayi kesimi, bu yılın büyüme peformansına yönelik de olumsuz bir görünüm sunuyor. Bu doğrultuda, bu yıla ait büyüme tahminimizi %3,5’ten %2,6’ya çekiyoruz. 2016 büyüme tahminimiz ise %3,2. Perşembe günü açıklanacak ikinci çeyrek büyüme oranı,  yılın geneline ait büyüme tahminlerinin şekillenmesi açısından önemli olacak.

Üretimden gelen son sinyallere bakıldığında, Temmuz ayındaki durgunlukta, özellikle dayanıklı tüketim mallarındaki düşüş etkili. Bunda da, seçim sonrası politik belirsizliklerin devam etmesinin rolü yüksek. Yatırım eğilimindeki yavaşlama kısmen daha sınırlı kalırken; enerji sektörü destek unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Ağustos ayında, Temmuz ayına göre daha güçlü bir yıllık değişim rakamı oluşması muhtemel görünse de, üçüncü çeyreğe ait genel  ekonomik büyüme oranının oldukça düşük seviyede kalması muhtemel görünüyor .  Küresel belirsizliklerin devam ettiği mevcut konjonktürde, iç politik ve jeopolitik tansiyonda azalma, iç talepteki sert yavaşlamanın kalıcı olmaması açısından oldukça kritik bir hale geliyor.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.